BREAKING NEWS

Edhe Shqipëria e përfshirë, BE zbulon skemën profesioniste të mashtrimit gjigant, zbardhen me shpejtësi detajet e bujshme

Edhe Shqipëria e përfshirë, BE zbulon skemën profesioniste
x
BREAKING NEWS

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e njohur që bënë shumë zhurmë që pritet të marrin mandatin e deputetit në seancën e radhës (NJOFTMI I PLOTË)

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e
x
BREAKING NEWS

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/ Spartak Ngjela komenton deklaratat e Yuri Kim dhe Arben Krajës: Berisha është hetuar para se të shpallej non grata, ndërsa Meta po hetohet për...

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë, zbardhen 7 kandidatët e grupit të Alibeajt për zgjedhjet lokale. Kush janë emrat e njohur

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë,
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim Bashës në krye të PD, tek përjashtimi i Berishës dhe Metës nga Parlamenti, ja prapaskenat

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e lartë të korruptuar “në rrethin e ferrit” nga kushtet evropiane, si do të plotësohen me materiale shtesë nga amerikanët dosjet “përvëluese” në SPAK

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe çfarë i ka shkruar në një raport Uashingtonit në shtator 1944 për shqiptarët

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka rezervuar moti për ditët e para të Dhjetorit (TABELAT)

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka
x

Bota

Bashkësia Politike Evropiane mbledh 44 liderët në Pragë, nis zbatimi i planit të BE për të krijuar një rend të ri pa Rusinë

Bashkësia Politike Evropiane mbledh 44 liderët në Pragë, nis

Në takimin e parë të “Bashkësisë Politike Europiane” në Pragë, përveç përfaqësuesve të BE-së, vijnë edhe krerët e shteteve apo qeverive nga 17 shtete fqinje. Shtatë muaj pas fillimit të luftës në Ukrainë, Bashkimi Evropian po përpiqet të krijojë një platformë të re për bashkëpunim më të madh me fqinjët e saj të afërt dhe të largët. Në Kështjellën e Pragës u ftuan 17 krerë shtetesh dhe qeverish nga Armenia, përmes Turqisë, në shtetet ballkanike. Qëllimi i takimit është të shqyrtojë se deri në çfarë mase mund të krijohet një rreth më i gjerë shtetesh mike në kundërshtim me agresionin rus në Ukrainë, të cilët dëshirojnë të angazhohen në çështjet e politikës së përbashkët të sigurisë dhe janë të gatshëm të bashkëpunojnë me BE-në për sanksionet kundër Rusisë dhe në përgjithësi në lidhje me çështjet e energjisë. Skeptikët kanë frikë se rezultati më i rëndësishëm i këtij samiti jashtëzakonisht të madh mund të jetë një foto familjare me 44 shtetarë. Ideja filloi nga presidenti francez Emmanuel Macron, por disa evropiano-lindorë e refuzuan shpejt, duke supozuar se ishte kryesisht një “debat” i krijuar për të qetësuar vendet kandidate. BE-ja “duhet të investojë më shumë në procesin e zgjerimit në vend që të shpikë formate të reja samitesh”, kritikon për shembull Piotr Buras nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Politikën e Jashtme në Varshavë. Macron e paraqiti propozimin në maj në Parlamentin Evropian në Strasburg. Duhet një përgjigje e re ndaj sfidave unike të paraqitura nga lufta në Ukrainë, e cila është “Komuniteti Politik Evropian” (EPC), tha presidenti francez.

Më të lexuarat