Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Vizita në Gjermani për të takuar kancelaren Merkel? Ja çfarë thotë kryeministri Rama  

Vizita në Gjermani për të takuar kancelaren Merkel? Ja
x

Bota

Bashkimi Europian ‘me dorë të hekurt’ ndaj këtij shteti: Sanksione për të gjithë ata që...

Bashkimi Europian ‘me dorë të hekurt’ ndaj këtij

Ministrat e Bashkimit Europian janë dakordësuar për të hartuar një listë me sanksione të reja ndaj Bjellorusisë.

Vendimi vjen si kundërpërgjigje ndaj fitores së thellë të Aleksandër Lukashenkos në zgjedhjet presidenciale që u konsideruan të manipuluara dhe u bënë shkak për nisjen e protestave mbarëpopullore.

"Ministrat e Jashtëm ranë dakord të vendosin sanksione për ata që janë përgjegjës për represionin dhe një listë me emra pritet të hartohet," tha një zyrtar i BE për AFP, pas videokonferencës së ministrave.