BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Bota

Bashkimi Evropian pritet të dhurojë 200 milionë doza vaksinash për vendet e varfra

Bashkimi Evropian pritet të dhurojë 200 milionë doza vaksinash

Bashkimi Evropian premton t’u dhurojë 200 milionë doza vaksinash kundër COVID-19-s vendeve me të ardhura të ulëta deri në mesin e vitit 2022.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e bëri premtimin të mërkurën në Strasburg të Francës gjatë fjalimit të saj vjetor para Parlamentit Evropian.

Zonja Von der Leyen tha se 200 milionë dozat janë krahas atyre të premtuara më parë prej 250 milionë dozash, duke i cilësuar si "një investim për solidaritet dhe në funksion të shëndetit global".

Ajo tha se "shkalla e padrejtësisë dhe niveli i urgjencës është i dukshëm" në kushtet kur më pak se 1% të të gjitha dozave në nivel global janë injektuar në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

"Le të bëjmë gjithçka të mundshme në mënyrë që të mos kthehet në një pandemi të të pavaksinuarve", u tha ajo ligjvënësve të BE-së.

Ndërkohë, zyrtarët e ushtrisë amerikane lëshuan një urdhër për vaksinimin e detyrueshëm të të gjithë personelit me uniformë. Ata thanë se presin që të gjithë ushtarët në detyrë të vaksinohen plotësisht kundër COVID-19 deri më 15 dhjetor, ndërsa kanë vendosur një afat deri më 30 qershor 2022 për të gjithë ushtarët në rezervë dhe Gardën Kombëtare.

Në deklaratë thuhej se ushtarët që refuzojnë vaksinimin duhet "të këshillohen fillimisht me zinxhirin e tyre të komandës dhe ofruesit e shërbimit shëndetësor", por paralajmëruan se nëse ata vazhdojnë të refuzojnë do të pezullohen nga detyrat ose largohen nga shërbimi.