BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Bastisja e vilës nga FBI/ Donald Trump del me deklaratën e fortë dhe merr vendimin: Dokumentet bëjini publike menjëherë!

Bastisja e vilës nga FBI/ Donald Trump del me deklaratën e fortë

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë thirrje që të publikohet menjëherë urdhri i FBI-së për bastisjet e vilës së tij në Florida. Deklarata e Trump vjen disa orë pasi Departamenti amerikan i Drejtësisë i kërkoi gjykatës që të bëjë publik urdhrin. Prokurori i Përgjithshëm, Merrick Garland tha se kërkesa bëhet për shkak të interesit publik për këtë çështje.

Përmes një postimi në Truth Social, ish-presidenti Trump shkruan se jo vetëm që nuk do ta kundërshtojë publikimin e dokumenteve, por do ta mbështesë drejtësinë që urdhri të bëhet publik menjëherë. Trump vijon të thotë se bastisjet e Byrosë Federale të Hetimeve në pronën e tij në Mar-a Lago ishin “të pajustifikueshme dhe të panevojshme”.

“Unë jo vetëm që nuk e kundërshtoj publikimin e dokumenteve... Unë do të bëj edhe një hap më tej duke i inkurajuar që të publikojnë menjëherë këto dokumente. Publikoni dokumentet menjëherë”, shkruan Trump.

Departamenti i Drejtësisë bëri me dije një ditë më parë se ka bërë kërkesë për publikimin e dokumenteve, që zakonisht mbesin konfidenciale kur një hetim është në zhvillim e sipër. Por, sipas departamentit publiku duhet të dijë pse FBI-ja bastisi shtëpinë e ish-presidentit Trump.

"Interesi i qartë dhe i fuqishëm i publikut për të kuptuar atë që ndodhi në këto rrethana rëndon shumë në favor të çvulosjes," thanë avokatët e departamentit të drejtësisë në një mocion të paraqitur në gjykatën federale të enjten.

Trump kishte afat deri të premten në orën 15:00 për të kundërshtuar publikimin. FBI dyshohet se bastisi banesën e Trump pasi dyshohet se ka marrë disa dokumente nga Shtëpia e Bardhë. Sipas Washington Post , duke cituar burime anonime, dokumentet lidhen me armët bërthamore. Ende nuk dihet se sa shumë informacione mund të ketë në dokumente nëse ato bëhen publike.