BREAKING NEWS

Spastrimet në PS, Rama fut në lista ministrat jo deputetë, zv/ministra, drejtorë e ish-anëtarë të LSI, zbulohen emrat që spostojnë veteranët

Spastrimet në PS, Rama fut në lista ministrat jo deputetë,
x

Bota

BBC: Udhëheqësi republikan i Senatit “shuan shpresat” për shkarkimin e Donald Trump, i vetmi president amerikan që…

BBC: Udhëheqësi republikan i Senatit “shuan shpresat”

Udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell sapo ka lëshuar një deklaratë mbi afatin kohor për gjyqin e ardhshëm të fajësimit ndaj Presidentit në detyrë, Donald Trump.

Ai thotë se edhe sikur Senati të mblidhej këtë javë, “asnjë vendim i formës së prerë nuk do të merrej derisa Presidenti Trump të largohej nga zyra”.

Dita e përurimit të Joe Biden është 20 janari. Sidoqoftë, Senati ende mund ta dënojë Trump pas largimit të tij.

“Në dritën e këtij realiteti, unë besoj se do t’i shërbejë më së miri kombit tonë nëse Kongresi dhe dega ekzekutive kalojnë shtatë ditët e ardhshme plotësisht të përqendruara në lehtësimin e një inaugurimi të sigurt dhe një transferim të rregullt të pushtetit në administratën e ardhshme të Biden,” tha McConnell.

“Unë jam mirënjohës për zyrat dhe institucionet brenda Kapitolit që po punojnë gjatë gjithë kohës, së bashku me zbatimin e ligjit federal dhe lokal, për t’u përgatitur për një përurim të sigurt dhe të suksesshëm në Kapitol të mërkurën e ardhshme.”

Më parë, mësuam shkruan BBC, se McConnell nuk ka marrë një vendim përfundimtar se si do të votojë në gjyqin e fajësimit, duke thënë se ai synon të dëgjojë argumentet kur ato të paraqiten.

A mund të kandidojë sërish për president Donald Trump?

Po, Donald Trump mundet të kandidojë për zgjedhjet presidenciale amerikane. Vetëm fajësimi nuk është i mjaftueshëm për të ndaluar një president të kandidojë për Zyrën Ovale.

Por ka një përjashtim. Pas fajësimit në Dhomën e Përfaqësuesve, atëherë do të duhet të dënohet në një gjyq të Senatit, ku senatorët mund të mbajnë një votim shtesë nëse do ta ndalojnë atë në mënyrë të qartë për të kandiduar përsëri.

Ky votim do të kërkonte vetëm një shumicë të thjeshtë në Dhomën e Pëfaqësuesve si në rastin e fajësimit.

Ndryshe, Dhoma e Përfaqësuesve sapo ka votuar për të fajësuar Donald Trumpin për herë të dytë.

Kjo e ka bërë republikanin të vetmin president amerikan që është fajësuar dy herë brenda katër vjetëve. Rezoluta kaloi 232 në 197. /BBC