BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Bota

BE i “pret kokën” besnikut të Putinit që ishte projektuar të vendosej në krye të Ukrainës nëse Zelensky humb luftën, ja sanksionet e hekurta për oligarkun rus

BE i “pret kokën” besnikut të Putinit që ishte

Bashkimi Evropian ka nisur “gjuetinë” ndaj besnikëve të Vladimir Putin. Brukseli beson se 72-vjeçari Viktor Janukoviç, që jeton në Rusi dhe po përgatitet të marrë drejtimin e Ukrainës, ende luan “një rol në minimin ose kërcënimin e integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës”. Vendet anëtare të BE vendosën sanksione ndaj ish-presidentit ukrainas pro-rus ViktorJanukoviç dhe djalit të tij Oleksandr për rolin e tyre të dyshuar në kërcënimin e sigurisë ndaj Ukrainës. Këshilli Evropian tha në një deklaratë se dy oligarkët janë shtuar në listën e sanksioneve evropiane të vendosura në përgjigje të agresionit të pajustifikuar ushtarak rus kundër Ukrainës. Viktor Janukoviç udhëhoqi Ukrainën nga shkurti 2010 deri në shkurt 2014, kur ai u rrëzua nga një kryengritje popullore kundër kthesës që mori qeveria e tij, e cila ishte larguar nga Perëndimi për t'u afruar me Moskën. Rusia e presidentit Putin reagoi ndaj humbjes së aleatit të saj duke pushtuar gadishullin ukrainas të Krimesë dhe një enklavë në rajonin lindor të Donbasit. Në shkurt, Moska filloi një ofensivë gjithëpërfshirëse kundër Ukrainës. Disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian dhe NATO-s i ofrojnë Kievit me armë të sofistikuara për ta ndihmuar atë të mbrohet, dhe Brukseli ka miratuar një sërë sanksionesh.

Roli në arritjen e integritetit territorial të Ukrainës

BE e akuzon Viktor Janukoviç për komplot për të tentuar të kthehet në pushtet në Ukrainë nëse pushtimi rus arrin të rrëzojë presidentin Volodymyr Zelensky. “Sipas burimeve të ndryshme, zoti Viktor Janukoviç ishte pjesë e një operacioni special rus që synonte zëvendësimin e presidentit ukrainas me të, gjatë fazave të para të agresionit të paligjshëm ushtarak kundër Ukrainës ”, shkruan gazeta. Djali i tij u vu nën sanksion për të njëjtën arsye dhe se kishte "ka kryer transaksione me grupet separatiste në rajonin e Donbasit ”. 49-vjeçari akuzohet se është pasuruar përmes lidhjeve me regjimin e mëparshëm të babait të tij dhe se ka pasur biznese dhe pasuri të paluajtshme në ' republikat ' e vetëshpallura të Donetsk dhe Lugansk, territore të kontrolluara nga forcat pro-ruse në Donbass. Si persona të sanksionuar, ViktorJanukoviç dhe djali i tij do t'i nënshtrohen ndalimit të vizave të BE-së dhe ngrirjes së çdo pasurie të mbajtur në vendet e BE-së.

Miliarda të ‘ngrira’, kush janë oligarkët rusë më të sanksionuar nga Perëndimi

Vala e 'ndëshkimeve' të Perëndimit ndaj Rusisë solli dhe sanksionimin e shumë miliarderëve rus, në emrin e të cilëve janë shumë prona miliona dollarësh në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm. Në mesin e miliarderëve të sanksionuar janë dhe emrat tashmë të njohur si Roman Abramovich, AlisherUsmanov, OlegDeripaska, MikhailFridman dhe PetrAven. Nga shumë dokumente të zbuluara, Regjistrave të Tokave dhe dokumenteve gjyqësore, BBC-ja nëpërmjet një analize zbuloi se si oligarkët zotëronin shumë pasuri të fshehura. RachelDavies, kryetarja e grupit kundër korrupsionit "TransparencyInternational" tha se për shkak të sistemit të fshehtësisë në Britani në lidhje me varësitë jashtë shtetit, është shumë e lehtë për njerëzit që të fshehin pasuritë dhe fondet e tyre. Abramovichit i është ngrirë gjysma e pasurisë së tij, Oligarku rus është i lidhur me më shumë se 50 prona në Londër me vlerë më shumë se 300 milionë dollarë, duke përfshirë dhe rezidencën e tij luksoze në Kensington.  Qeveria britanike e sanksionoi Abramovich, por presidenti i Ukrainës VolodymyrZelenskyy i kërkoi SHBA-së mos ta sanksiononte pronarin e Chelsea FC, në mënyrë që të ndërmjetësonte në bisedimet e paqes me Rusinë. Usmanov oligarku tjetër rus i cili kishte transferuar pronësinë e shumicës së pasurive së tij në Mbretërinë e Bashkuar në truste, është pronar i dy pallateve dhe pronave të shumta në Londër me vlerë pak më pak se 200 milionë dollarë. Së fundmi atij iu sekuestrua një superjahti nga autoritetet gjermane i cili ka një vlerë prej 735 milionë dollarësh. MikhailFridman është një emër tjetër i rëndësishëm në mesin e personave të sanksionuar. Fridman konsiderohet një person shumë i afërt me Vladimir Putin, ai tha se sanksionet kundër tij ishin të kuptueshme, por të padrejta, pasi sipas tij ai kurrë nuk ka vepruar sipas kërkesave të presidentit rus.

Taljo

Rusia jep shpresë, Lavrov thotë se janë të gatshëm të bisedojnë me SHBA për shkëmbimin e të burgosurve

Ministri i Jashtëm rus, SergeiLavrov, tha më 5 gusht se Moska është e gatshme të diskutojë për shkëmbimin e të burgosurve me Uashingtonin përmes një kanali ekzistues diplomatik. Kjo deklaratë e Lavrovit u bë një ditë pasi një gjykatë ruse dënoi me nëntë vjet burgim basketbollisten amerikane, BrittneyGriner, nën akuzat për kontrabandë droge. Sipas ligjeve ruse, dënimi maksimal për akuzat që rëndojnë ndaj basketbollistes Griner është dhjetë vjet burgim. "Ne jemi të gatshëm të diskutojmë për këtë temë, por brenda kornizës së kanalit për të cilin u ra dakord nga presidentët Vladimir Putin dhe JoeBiden", tha Lavrov në një konferencë për media në margjinat takimit në Samitin e Azisë Lindore më 5 gusht. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, JoeBiden, lëshoi një deklaratë menjëherë pas shpalljes së dënimit, duke thënë se ky rast "është një përkujtues i radhës për atë që bota tashmë e di: Rusia pa të drejtë po e mban Brittneyn". Sekretari amerikan i Shtetit, AntonyBlinken, dhe ministri i Jashtëm rus, SergeyLavrov, më 29 korrik zhvilluan një bisedë telefonike, në të cilën ai i kërkoi Moskës të pranonte ofertën e SHBA-së për lirimin e basketbollistes amerikane, BrittneyGriner, dhe amerikanit tjetër të burgosur, PaulËhelan. Qeveria amerikane i ka propozuar Rusisë këmbimin e Ëhelanit dhe Grinerit, me rusin e dënuar për tregti armësh, ViktorBout. Kremlini ka qenë i tërhequr në perspektivën e një shkëmbimi, duke thënë se nëse shkëmbimet e të burgosurve do të diskutoheshin në media, ato nuk do të ndodhnin kurrë."Amerikanët e kanë bërë tashmë atë gabim, duke vendosur papritur të përdorin diplomacinë megafonike për të zgjidhur këto çështje", tha zëdhënësi i KremlinitDmitryPeskov.Zëdhënësi Peskov nuk pranoi të komentojë vendimin e gjykatës për zonjën Griner.