Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

BE jep një miliard euro ndihmë për Ukrainën

BE jep një miliard euro ndihmë për Ukrainën

Postuar: 14/04/2014 - 17:53

Bashkimi Evropian e ka miratuar pakon e ndihmës në vlerë prej një miliard eurosh, për Ukrainën dhe një plan për t’i ulur detyrimet doganore për mallrat e Ukrainës.
 
Me këtë pako synohet që të ndihmohet Kievi për t’i mbuluar nevojat e bilancit të pagesës dhe është shtesë e shumës prej 610 miliardë eurosh, që është miratuar por ende nuk është paguar.
 
Shkurtimi i tarifave tregtare për importin ukrainas, që pritet të bëhet fuqiplotë brenda dy javësh, do të zbatohet më së largu deri në nëntor. Me këtë masë, Ukraina mund t’i kursej së paku 500 milionë euro për një vit.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 11:42

Fotoja shokuese e një babai me të bijën 2 vjeçare që u mbytën në Rio Grande ndërsa përpiqeshin të kalonin kufirin mes Meksikës së SHBA, duke shmangur muret, ka tronditur opinionin publik në SHBA.

Postuar: 26/06/2019 - 09:07

Deklaratave të presidentit iranian Hassan Rouhani, i cili komentoi sanksionet e fundit të imponua

Postuar: 26/06/2019 - 07:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka përshkallëzuar dje kërcënimet e përdorimit të forcës kundër I

Postuar: 25/06/2019 - 19:58

SHBA, Izraeli dhe Rusia kanë arritur marrëveshje rreth shumicës së çështjeve sa i përket zgjidh

Postuar: 25/06/2019 - 19:48

Të premten e ardhshme Këshilli Federal do të trajtojë paketën e migracionit.

Postuar: 25/06/2019 - 19:34

Ministri i Jashtëm i Kubës, Bruno Rodríguez tha sot se autoritetet e vendit shprehin mbështejen

Postuar: 25/06/2019 - 18:52

Parashikuesit e motit bënë shaka teksa thanë se “ferri po vjen” në Europë, duke qen