Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

BE, Juncker: Brexit një shans për forcimin e lidhjeve të forta të unionit

BE, Juncker: Brexit një shans për forcimin e lidhjeve të forta të unionit

Postuar: 13/09/2017 - 15:50

Kreu i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker i bëri sot thirrje qeverive të BE të përfitojnë nga mundësia e Brexit për forcimin e lidhjeve të vendeve anëtare rrethekonomisë së euros që luan një rol thelbësor në ekonomin globale.
 
Në fjalimin e tij të përvitshëm për unionin, Juncker parashtroi një vizion të rreth 30 vendeve  të eurozonës në vitin 2019, ku do të ketë një ministër financash të BE që do të drejtojë buxhetet e vendeve në vështirësi.
 
Standardet e taksave dhe të mirëqenies d të përputhen me njëra-tjetrën, dhe sipas Juncker, BE do të ishte qendra e tregtisë së lirë botërore dhe jo SHBA.
Presidenti i KE shprehu dëshirat për shërimin e diferencave mes vendeve lindore dhe perëndimore, apo ato më të varfra dhe më të pasura me anë të ngritjes së strukturave të reja.
"Era po fryn përsëri në velat e Evropës teksa kriza e Greqisë po kalon, bashkë me krizën e refugjatëve dhe largimin e Britanisë. Tani kemi një dritare mundësie e cila duhet shfrytëzuar pasi nuk do të qëndrojë e hapur përgjithmonë”, tha Juncker.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Barzani: Krahinet kurde do të votojnë për pavarësinë, megjithë kundërshtimet

Postuar: 23/09/2017 - 16:24

Presidenti i rajonit kurd gjysmë-autonom të Irakut, u zotua sot të vazhdojë përpara me planet e referendumit të shtetit kurd, megjithë kundërshtimin e Irakut he fuqive ndërkombëtare.
 
Përmbyset barka e refugjatëve në Detin e Zi

Postuar: 23/09/2017 - 16:23

Të paktën 21 refugjatë u mbytën sot dhe të pkatën nëntë të tjerë janë të humur pas përmbysjes së një barke që lundronte drejt Evropës nga brigjet turke të Detit të Zi, njofton
Irani teston raketën balistike megjithë presionin e SHBA

Postuar: 23/09/2017 - 16:21

Irani njoftoi sot se ka kryer testin e suksesshëm të një rakete të rangut të mesëm, duke sfiduar kërcënimet e presidentit amerikan Donald Trump.
 
Kina kufizon tregtinë e naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut

Postuar: 23/09/2017 - 16:20

Në vijim të sanksioneve ndërkombëtare për programin e saj bërthamor, Kina ka ndaluar sot nj masë të gjerë të tregtisë së naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut, edhe pse ësh
E majta e Francës në krye të protestave kundër Macron

Postuar: 23/09/2017 - 16:19

Lideri i të majtës ekstreme në Francë, Jean-Luc Melenchon‏ ishte sot në krye të protestuesve në Paris kundër reformës kapitaliste të punës së presidentit Emmanuel Macron.
Lavrov në OKB: NATO kërkon të ringjallë klimën e Luftës së Ftohtë

Postuar: 22/09/2017 - 16:36

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, tha mbrëmë vonë në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork se me veprimet e saj, NATO kërkon rikthimin e frymës
Tërmeti Meksikë, rriten viktimat në ditën e 4 të kërkimeve

Postuar: 22/09/2017 - 16:25

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm i Meksikës arriti dot në 273, teksa grupet e shpëtimit vazhdonin për të 4-ën ditë kërkimet për të mbijetuar.