BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Bota

Befasohen shkencëtarët/ I “varrosur” nën pyllin e Amazonës, zbulohet qyteti i humbur me piramida

Befasohen shkencëtarët/ I “varrosur” nën pyllin e

Një qytet i madh i lashtë është zbuluar në Amazonë, duke përdorur teknologjinë lidar. Përmes kësaj teknologjie, shkencëtarët “depërtuan” nën pyjet tropikale. Vendbanimet, të ndërtuara nga komunitetet Casarabe midis viteve 500-1400 pas Krishtit, ndodhen në Bolivi.

Teknologjia depërtoi nën bimësinë e Amazonës, ku u zbuluan fshatra, qytete dhe fusha të mëdha. “Sistemi lidar ka zbuluar tarraca, rrugë të drejta, rrethime me pika kontrolli dhe rezervuarë uji. Ka struktura monumentale që janë vetëm një milje larg njëra-tjetrës.”, tha José Iriarte nga Universiteti i Exeter.

Befasohen shkencëtarët/ I “varrosur” nën pyllin e

Nuk është ende e mundur të vlerësohet se sa njerëz jetonin atje. Megjithatë, faqosja e vendbanimit sugjeron se ai ishte mjaft i populluar. Hulumtimi, nga Deutsches Archäologisches Institut, Universiteti i Bonit, Universiteti i Exeter dhe ArcTron 3D është publikuar në revistën Nature.

Befasohen shkencëtarët/ I “varrosur” nën pyllin e