BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë: Ja cili është kryebashkiaku që nuk do rikandidojë dot në zgjedhjet e ardhshme pasi do të jetë nën hetim

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë:
x

Bota

Bëhen gati raketat atomike dhe aeroplanmbajtëset, ja fronti i ri sekret i luftës midis NATO-s dhe Rusisë që do të tronditë gjithë botën

Bëhen gati raketat atomike dhe aeroplanmbajtëset, ja fronti i ri

Teksa tensionet rriten midis Perëndimit dhe antagonistëve si Rusia dhe Kina, frika se luftërat me përfaqësues mund të zhvillohen në një konflikt më të gjerë të armatosur po shtohet. Sinjalet janë se lufta mund të përshkallëzohet. Bjellorusia ka forcuar trupat e saj në kufirin me Ukrainën duke vendosur shtatë batalione në rajonet Brest dhe Gomel. Mjafton vetëm “këputja e disa fijeve të holla” dhe gjithçka mund të përfundojë në një Luftë të Tretë Botërore. Konflikti i armatosur pritet të zhvendoset në Arktik. Nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s, konflikti midis Rusisë dhe Perëndimit do të luftohet i gjithë në Baltik. Këtu Vladimir Putin krenohet me enklavën e Kaliningradit, një territor që me kalimin e kohës është bërë një bastion i vërtetë i pajisur me raketa atomike dhe mbrojtje ultra-moderne kundër anijeve. Potenciali rus është shumë i lartë: në vitin 2014 Kremlini formoi Flotën e Detit të Veriut, e bazuar në Gadishullin Kola dhe e pajisur me nëndetëse me raketa bërthamore, avionë anti-nëndetëse, aeroplanmbajtëse dhe raketambajtëse. Një “riarmatim”, ai i Moskës, i domosdoshëm nga kriza në Ukrainë me aneksimin e Krimesë. Në të njëjtën kohë, NATO ka forcuar stërvitjet ushtarake që shohin Arktikun si protagonist. Me pak fjalë, rajoni më verior i Tokës është në qendër të një mosmarrëveshjeje të konsiderueshme. Falë rezervave të mëdha të gazit dhe naftës, të materialeve të çmuara ose themelore për industrinë si nikeli, zinku dhe hekuri. Tashmë sot Arktiku është për Rusinë një minierë themelore e aluminit, materialeve hekuri, fosfateve. Dhe nuk është rastësi që Kremlini prej disa kohësh ka filluar të ulë marrëdhëniet ekonomike me Perëndimin për të fokusuar gjithçka në Lindje, veçanërisht me Kinën. Edhe pse nuk ka pamje nga Arktiku, Pekini po i kushton vëmendje të madhe rajonit dhe zhvillimeve të tij. Arsyeja edhe një herë lidhet me tregtinë. Prandaj aleanca e ngushtë me Rusinë, e cila në këtë zonë krenohet me një fabrikë përgjatë brigjeve veriore. Prandaj, frika është nga implikimet e mundshme në rast të hyrjes së Suedisë dhe Finlandës. Për Carin është një "akt armiqësor " që do të shkaktojë pasoja të rënda për të gjithë Perëndimin. Dhe kush e di nëse këto do të fillojnë pikërisht nga Arktiku.

Bjellorusia bëhet gati për luftë

Lufta nxehet edhe më shumë pas lëvizjes së befasishme nga Bjellorusia. Ajo ka forcuar trupat e saj në kufirin me Ukrainën duke vendosur shtatë batalione në rajonet Brest dhe Gomel. Sipas raporteve nga UNIAN, këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Kievit, Oleksandr Motuzyanyk. Forcat e Armatosura të Bjellorusisë do të vendosin forca speciale në kufirin e Ukrainës sepse “Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre vazhdojnë të rrisin praninë e tyre ushtarake në kufijtë shtetërorë”, tha më parë shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Viktor Gulevich. “Për të garantuar sigurinë e Republikës së Bjellorusisë në drejtimin jugor, forcat e njësive të forcave të operacioneve speciale janë dislokuar në tre drejtime taktike”, deklaroi ai ditë më parë. Ai tha se ukrainasit kishin krijuar një forcë prej 20,000 vetësh pranë kufirit me Bjellorusinë, e cila “kërkon një përgjigje nga ne”. “Shfaqja në ujërat e Detit Mesdhe dhe Baltik të një grupi që mbante raketa lundrimi me bazë deti dhe ajrore, një rritje në grupin e aviacionit në vendet e Polonisë dhe shtetet baltike tregojnë një kërcënim në rritje për Republikën e Bjellorusisë”. thuhet në deklaratë. “Në kuadër të fazës së dytë të kontrollit të forcave të reagimit të menjëhershëm, në drejtimet operative perëndimore dhe veriperëndimore u dërguan grupe batalion-taktike, për forcimin e tyre, forcat e mbrojtjes ajrore, raketore dhe njësitë e artilerisë po lëvizin përpara për të siguruar luftimin e tyre”, vijoi në deklaratë. Më herët, ministri bjellorus i Mbrojtjes, Viktor Khrenin tha se vendi ka filluar fazën e dytë të inspektimit të forcave të reagimit të ushtrisë së tij, sipas një video komenti të postuar në llogarinë Telegram të medias shtetërore bjelloruse Belta.