BREAKING NEWS

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re doktoresha e njohur (Emri)

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x

Bota

Bëhet zbulimi i ri në Itali për qarkullimin e Covid-19, shumë kohë përpara se të evidentohej zyrtarisht

Bëhet zbulimi i ri në Itali për qarkullimin e Covid-19,

Koronavirusi në Itali mendohet se ka mbërritur pothuajse dy muaj para 20 shkurtit, ditën në të cilën u konstatua çështja e parë në Codogno.

Kjo është demonstruar nga një studim që ndërthur të dhënat midis grafive të mushkërive dhe qeskave të dhuruesve të gjakut të kryera nga Universiteti i Xhenovas: "Ne kemi analizuar rritjen e pneumonisë intersticionale dhe i kemi krahasuar ato me qeset e gjakut të disa dhuruesve - shpjegon ai epidemiologu Filippo Ansaldi - këto tashmë kishin zhvilluar antitrupa IgG për Covid në fillim të janarit dhe, duke marrë parasysh hapësirën e inkubacionit, arrijmë në mesin e dhjetorit".

Studimi shkon më tej në kohë: "Potencialisht, më 8 dhjetor koronavirusi filloi të qarkullojë në Liguria".