BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Bota

“Bëhuni gati!”/ Gjenerali amerikan bën paralajmërimin e frikshëm: Kina dhe SHBA do të hyjnë në luftë, ja kur pritet të përshkallëzohen tensionet

“Bëhuni gati!”/ Gjenerali amerikan bën paralajmërimin

Një gjeneral me 4 yje i Forcave Ajrore amerikane u dërgoi një memorandum oficerëve në vartësi të tij, në të cilin i paralajmëronte se Shtetet e Bashkuara do të jenë në luftë me Kinën pas dy vitesh.

Zyrtari i lartë u rekomandonte oficerëve të bëheshin gati, të praktikoheshin me armët e zjarrit, duke qëlluar një karikator dhe duke marrë në shenjë kokën e armikut.

Në dokumentin e dërguar të premten, të cilit i referohen mediat  amerikane, gjenerali Mike Minihan, shef i Komandës së Lëvizshme amerikane, paralajmëron: “Uroj të gabohem, por diçka më thotë se do të luftojmë në 2025-n”, thotë ai.

Komanda Ajrore e Lëvizshme ka rreth 50 mijë anëtarë, rreth 500 avionë dhe është përgjegjëse për transportet dhe furnizimet.

Gjenerali Minihan tha në memorandum se, si Tajvani edhe Shtetet e Bashkuara do të kenë zgjedhjet presidenciale në 2024-n, gjë që do ta hutojë Uashingtonin dhe presidenti Xi Jinping do të ketë mundësi të lëvizë drejt ishullit aziatik.

Ai sugjeroi gjithashtu nisjen e përgatitjeve  duke ndërtuar një Forcë të Përbashkët Manovrimi, që të jetë gati, e integruar dhe e përforcuar, në gjendje të fitojë.