BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po merr thika pas shpine nga Tirana

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po
x
BREAKING NEWS

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije peshkimi, por edhe me avionë civilë

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije
x
BREAKING NEWS

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së opozitës, nuk i kursehet ish-kryeministrit dhe Alibeajt

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së
x
BREAKING NEWS

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh prapaskenat dhe i del kundër ministrit: Ja sa agjentë kanë ardhur

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën ‘bombë’: Ja kush është qyteti që konsumon më shumë kokainë në Shqipëri

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden"/ Rakipi pyet Fevziun për spektaklin që ka “mbërthyer” shqiptarët: Po largohen masivisht, kush ka mbetur është zhytur në kotësinë e Big Brother

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës
x
BREAKING NEWS

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të flasësh!”/ Plas debati në studio, Rakipi kapet me Fevziun për naftën kontrabandë dhe oligarkët

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të
x

Bota

Beteja ndaj emigrantëve/ Sunak pritet të marrë masën ekstreme, i gatshëm të largojë Britaninë e Madhe nga...

Beteja ndaj emigrantëve/ Sunak pritet të marrë masën

Kryeministri britanik Rishi Sunak është gati të nxjerrë vendin e tij nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut nëse është e vetmja mënyrë që ai mund të ndalojë fluksin e gomoneve që transportojnë emigrantë në kanalin e La Manshit.

Mediat britanike raportojnë se Sunak po përgatitej për lëvizjen ekstreme pasi ka raportime se 65,000 persona mund të ndërmerrnin udhëtimin e rrezikshëm këtë vit, një rritje prej 50% krahasuar me rekordin e vendosur në 2022.

Në një intervistë për të shënuar 100 ditët e tij të para në detyrë, Sunak i tha Piers Morgan se projekti i tij për rishikimin e sistemit të emigracionit do të bënte që kërkesat për azil të zgjidhen brenda disa ‘ditëve ose javëve’.

Sunday Times raportoi se Sunak ishte i përgatitur të miratonte legjislacionin në vend dhe më pas të shtynte Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg, të cilën Britania e Madhe ndihmoi të krijohej, të vendoste kundër ligjit.

Në 1996 legjislacioni përcaktoi se si aplikantët për azil nga ‘vendet e treta’ mund të apelonin vetëm nga jashtë kundër vendimit të Britanisë për të refuzuar çështjen e tyre.

Një zgjerim i gjerë i të njëjtit parim ka të ngjarë të kundërshtohet nga gjyqtarët dhe industria e të drejtave të njeriut, sepse do të mbulonte të gjitha kombësitë që mbërrijnë me gomone, edhe nëse kombi i tyre i origjinës nuk konsiderohet ‘i sigurt’.