BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Bota

Biden feston 81-vjetorin, thyen rekordin si presidenti më i vjetër i SHBA-ve

Biden feston 81-vjetorin, thyen rekordin si presidenti më i vjetër i

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka mbushur 81 vjeç këtë të hënë.

Sipas mediave të huaja, ky është një moment historik që ka të ngjarë të tërheqë vëmendjen për statusin e tij si personi më i vjetër që ka zënë ndonjëherë Zyrën Ovale, me sondazhet e opinionit publik që tregojnë se amerikanët janë të shqetësuar se ai është shumë i vjetër për këtë post.

Por ai po kërkon rizgjedhjen në postin e presidentit të SHBA-ve, për një mandat të dytë.

Biden u është drejtuar atyre që shqetësohen se është shumë i vjetër për ashpërsinë e Shtëpisë së Bardhë me humor dhe një përpjekje për të bindur votuesit se mosha dhe përvoja e tij mbi një gjysmë shekulli në jetën publike është një aset në trajtimin e problemeve të Amerikës.

“E di që jam 198 vjeç”, tha Biden me shaka në qershor.

Nëse do të rizgjidhej, Biden do të ishte 86 vjeç deri në fund të mandatit të tij të dytë në detyrë. Republikani Ronald Reagan, i cili kishte rekordin e mëparshëm si presidenti më i vjetër i SHBA-së, përfundoi mandatin e tij të dytë katërvjeçar në moshën 77-vjeçare në vitin 1989.

Trump, kandidati kryesor nga republikanët për të sfiduar Biden në zgjedhjet e 2024, është 77 vjeç.

Në një sondazh të mesit të shtatorit të Reuters/Ipsos, votuesit shprehën shqetësim për moshën e Biden dhe aftësinë e tij për postin. Shtatëdhjetë e shtatë për qind e të anketuarve, përfshirë 65 për qind të demokratëve, thanë se Biden është shumë i vjetër për të qenë president, ndërsa vetëm 39 për qind thanë se Biden ishte mjaft i mprehtë mendërisht për presidencën.

Për krahasim, 56% e të anketuarve në sondazh thanë se Trump është shumë i vjetër për postin, ndërsa 54% thanë se ai ishte mjaft i mprehtë mendërisht për të përballuar sfidat e presidencës.

 

Më të lexuarat