BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Bie fuqia e flamurit rus, republikat aleate i kthejnë shpinën Putinit dhe Rusisë

Bie fuqia e flamurit rus, republikat aleate i kthejnë shpinën Putinit

Tërheqja e trupave ruse nga rajoni i Kharkivit të Ukrainës duket të jetë një pikë kthese në luftën e Kievit për të dëbuar forcat armiqësore nga vendi, por gjithashtu mund të ketë pasoja më të gjera për Moskën në rajonin më të gjerë, siç dëshmojnë shtetet e tjera ish-sovjetike me kufizimet e dukshme të aftësive ushtarake të Rusisë.

- Fuqia e flamurit rus ka rënë ndjeshëm dhe sistemi i sigurisë në të gjithë hapësirën ish-sovjetike duket se është prishur - tha Laërence Broers, një studiues në Chatham House.

Përleshjet shpërthyen këtë javë në kufirin midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, duke vrarë më shumë se 100 ushtarë pasi forcat azerbajxhanase bombarduan disa qytete armene, ku të dyja palët kanë akuzuar njëra-tjetrën për "provokime". Analistët thonë se Baku vendosi të "testojë ujërat", ndërsa Rusia po lufton në Ukrainë.

Armenia dhe Azerbajxhani

Rusia e ka mbështetur tradicionalisht Armeninë në konfliktin e saj territorial me Azerbajxhanin në tre dekadat që nga rënia e komunizmit.

- Azerbajxhani ndihet mjaft i sigurt në këtë moment gjeopolitik, dhe veçanërisht tani gjatë kundërofensivës ukrainase. Kjo duket se synon absolutisht Rusinë po aq sa edhe Armeninë, duke testuar përkushtimin e Rusisë për mbrojtjen e Armenisë - vlerësoi për Guardian Tom de Ëaal, një studiues në Carnegie Europe Endoëment.

Rusia tha se kishte ndërmjetësuar një armëpushim të martën. "The Guardian" shkroi në atë kohë se dukej se incidenti i fundit kishte përfunduar dhe se kryeministri armen Nikol Pashinyan kishte diskutuar situatën me presidentin rus Vladimir Putin, francezin Emmanuel Macron dhe sekretarin e shtetit të SHBA Anthony Blinken, i cili tha se ishte i shqetësuar, se Rusia mund të përpiqet ta përdorë këtë konflikt për të larguar vëmendjen nga lufta në Ukrainë.

Por përleshjet midis dy palëve vazhduan dhe armëpushimi u arrit sërish të enjten .

Të dyja palët ranë dakord për vendosjen e forcave paqeruajtëse ruse si pjesë e armëpushimit për t'i dhënë fund luftës në vitin 2020, kujton "The Guardian". Armenia ka bërë thirrje për mbështetje ushtarake nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një pakt i mbrojtjes reciproke i dominuar nga Moska, por Rusia heziton të ndërhyjë drejtpërdrejt.

- Rusia është padyshim mjedisi, dhe për shkak se ajo është shumë e shtrirë në Ukrainë dhe sepse nuk dëshiron të fillojë një luftë me Azerbajxhanin në këtë moment - tha De Ëaal.

Përleshjet shpërthyen edhe në kufirin midis Kirgistanit dhe Taxhikistanit të mërkurën në mëngjes, kur një roje kufitare u vra dhe pesë u plagosën. Megjithëse ky incident nuk lidhet drejtpërdrejt me luftën në Ukrainë dhe Rusia tradicionalisht ka marrëdhënie të mira me të dyja vendet, analistët tregojnë se pushtimi ka ndryshuar plotësisht ekuilibrin e fuqisë në rajon, i cili ka qenë një fushëbetejë e Rusisë, Kinës dhe Perëndimit  prej vitesh.

Megjithëse u ra dakord për një armëpushim, përleshjet vazhduan të premten dhe të shtunën në kufirin midis dy ish-republikave sovjetike .

Kazakistani

Kur Kazakistani u trondit nga një valë protestash në janar të këtij viti, presidenti rus Vladimir Putin miratoi vendosjen e forcave të CSTO . Misioni ishte i shkurtër dhe nuk mori pjesë në asnjë konflikt, por mjaftoi për të konsoliduar pushtetin e Kassim Jomart Tokaev. Me liderin kazak mirënjohës dhe borxhli ndaj Moskës për ndihmën, forcat ruse që ruanin paqen midis Armenisë dhe Azerbajxhanit dhe një grumbullim trupash në kufirin me Ukrainën, Putini dukej se kishte më shumë ndikim se kurrë në hapësirën ish-sovjetike.  Por vetë Tokaev shpejt befasoi me lëvizjen e tij  kur "poshtëroi" Putinin dhe në qershor refuzoi të njihte dy "kuazi-shtete", rajonet separatiste të Donetskut dhe Luhanskut në Donbasin ukrainas. Kjo, së bashku me përpjekjet e Kazakistanit, një aleat tradicional, për të qëndruar neutral ndaj pushtimit të Ukrainës, zemëroi shumë njerëz në Moskë. Ish-kryeministri rus Dmitry Medvedev e quajti Kazakistanin një "shtet artificial" në një postim që ai e fshiu më vonë.  Edhe pse Kazakistani mbetet i kujdesshëm ndaj Rusisë, ka të tjerë të gatshëm për të mbushur boshllëkun. Presidenti kinez Xi Jinping ishte në atë vend dje në udhëtimin e tij të parë që nga fillimi i pandemisë.

"Ne do të vazhdojmë të mbështesim me vendosmëri Kazakistanin në mbrojtjen e pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të tij," tha Xi në një deklaratë që "The Guardian" thotë se duket se synohet pjesërisht si një qortim ndaj Kremlinit.

Uzbekistani

Ndërkohë, presidenti i Uzbekistanit Shavkat Mirziyoyev nënshkroi një dekret këtë verë për heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme në republikën autonome të Karakalpakstanit, ku u zhvilluan përleshje vdekjeprurëse në fillim të këtij muaji. Më 2 korrik, Mirziyoyev shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për një muaj pasi shpërthyen protestat mbi një propozim për t'i hequr statusin autonom republikës. Autoritetet thanë se 18 persona, përfshirë katër policë, u vranë në përleshjet.

Rusia ka marrëdhënie të ngushta me Uzbekistanin, të cilat janë qendrore për politikën e saj të fuqisë së madhe në rajonin më të gjerë të Azisë Qendrore. Megjithatë, në mars, Uzbekistani bëri thirrje për një zgjidhje diplomatike të konfliktit në Ukrainë dhe më vonë përshpejtoi përpjekjet e tij për të dalë nga orbita ruse, siç shkroi Gisreportsonline në gusht, duke shtuar se demokracia nuk ka gjasa të shfaqet në këtë vend të varfër.  Në Uzbekistan, Putin dhe Xi u takuan të enjten dhe të premten në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO), i cili ishte një mundësi për Putinin për të treguar se ka ende fuqi të mëdha botërore me  simpati ndaj Rusisë. Është gjithashtu një shans për vendet në rajon të tregojnë se, ndërsa Moska mbetet një lojtar i fortë rajonal, dinamika e fuqisë ka ndryshuar.

“The Guardian” thekson se të mërkurën, Rusia etiketoi një nga partitë opozitare të Taxhikistanit si një lëvizje terroriste, të cilës Moska i ka rezistuar prej kohësh. Kjo lëvizje do të ndihmojë diktaturën atje të marrë ekstradimin e çdo qytetari që dëshiron nga Rusia, thekson gazeta.

"Rënia e reputacionit të Rusisë"

Lufta në Ukrainë bëri që shumë vende që ishin pjesë e sferës së ndikimit rus të ndryshonin mendje.

- Shumë vende të Azisë Qendrore shohin se tani Rusia ka nevojë për to më shumë se kurrë dhe po përpiqen të shtrydhin sa më shumë që të munden - tha Temur Umarov, një studiues në Carnegie Endoëment.  Për momentin, më të rëndësishmit prej tyre janë Uzbekistani dhe Kazakistani, dy fuqitë dominuese të Azisë Qendrore, të cilat që nga rënia e BRSS kanë mbetur të lidhura ngushtë nga lidhje të ndryshme sovjetike, nga infrastruktura e energjisë dhe e transportit te rrjetet e biznesit dhe arsimi. Në të gjithë rajonin, pushtimi i Ukrainës ka shqetësuar dhe tronditur aleatët e Rusisë, por gjithashtu i ka inkurajuar ata që të mbajnë një qëndrim më të ashpër ndaj Moskës.  “Ne po shohim rënien e reputacionit të Rusisë si mbrojtëse e sigurisë, gjë që po ndodh si në planin material me përqendrimin masiv të forcave në Ukrainë, por edhe në atë subjektiv të reputacionit të garancive ruse të sigurisë”, thekson Broers.

Më të lexuarat