BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Bota

Bie qeveria e Boris Johnson, shkëlqimi dhe rënia e kryeministrit britanik/ “Duhet të largohet që sot!”, konservatorët dalin me thirrjen urgjente: Rrezik për vendin, Zoti e di çdo të bëjë deri në vjeshtë

Bie qeveria e Boris Johnson, shkëlqimi dhe rënia e kryeministrit

Kryeministri Boris Johnson ka pranuar sot të japë dorëheqjen, pas një sërë largimesh nga kabineti i tij.

Ndërkohë dy ish-ministra konservatorë janë shprehur për The Guardian se mendojnë se nuk është e mundur që Johnson të qëndrojë deri në vjeshtë.

“Ai duhet të largohet sonte, Raab duhet të marrë përsipër”, tha njëri prej tyre.

Një tjetër tha: “Ai duhet të dorëzojë vulat e detyrës sot dhe të shkojë. Kështu ne mund të kemi një kryeministër në detyrë”.

Një tjetër burim shumë i lartë konservator që ka qenë me Johnson gjatë 48 orëve të fundit tha se sjellja e tij nënkuptonte se ishte e rrezikshme për vendin që ai të vijonte të qëndronte në detyrë deri në vjeshtë.

“Sjellja e tij në 48 orët e fundit ishte e pamatur dhe e çrregullt. Atij nuk mund t’i besohet drejtimi i vendit deri në vjeshtë. Zoti e di se çfarë do të bëjë”, tha ai, raporton The Guardian.

Një ish-këshilltar i qeverisë tha se ishte “e rrezikshme” që Johnson të qëndronte në post. Një tjetër ish-ministër e quajti atë “një turp”.

Ndërkohë, Nicola Sturgeon, ministrja e parë e Skocisë, thotë se mendon se “nuk është e qëndrueshme” që Boris Johnson të qëndrojë kryeministër deri në vjeshtë.