BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Bota

Bien “kambanat” e luftës, Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes paralajmëron se Kina po përgatitet të godasë bazat amerikane në Paqësor me armë hipersonike

Bien “kambanat” e luftës, Agjencia e Inteligjencës

Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes (DIA) ngre alarmin dhe paralajmëron se Kina po zhvillon mundësinë e goditjes së bazave amerikane në Paqësor me armë hipersonike. Paul Freisthler, kreu i divizionit të shkencës dhe teknologjisë së DIA, dëshmoi javën e kaluar përpara Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA për Shërbimet e Armatosura, duke theksuar se agjencia e inteligjencës ushtarake po monitoron nga afër përparimin e Pekinit.

Kërcënimi nga Kina

Në të vërtetë, deklaroi Freisthler, Kina është edhe më kërcënuese se Rusia për SHBA në këtë fushë: “Ndërsa Kina dhe Rusia kanë kryer teste të shumta të suksesshme të armëve hipersonike dhe ndoshta kanë vënë në terren sisteme operacionale, Kina-Rusia si në mbështetjen e infrastrukturës dhe në numri i "sistemeve" efektive të disponueshme dhe sipas Dia-s potencialisht do të kishte armët për të goditur bazat e SHBA-së në Indo-Paqësorin, nga Guami tek ato të stacionuara në Korenë e Jugut dhe Japoni.

Transportuesit me interes janë Dongfeng-17 (Df-17) dhe Dongfeng-41 (Df-41). I pari është një vektor balistik me rreze të mesme që mund të godasë përtej 1500 km; e dyta, megjithatë, siç kujtoi Paolo Mauri në këto kolona, ??është një ICBM, një raketë balistike ndërkontinentale. Raketat kineze janë në krye të PLARF  (Forcat raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore), njësia raketore e forcave të armatosura që kontrollon gjithashtu "vrasësit e aeroplanmbajtësve" të mundshëm Df-21, raketa kundër anijeve me një projeksion të madh për ndalimin bregdetar kinez. aftësia e Republikës Popullore. Freisthler është shumë i shpejtë për të identifikuar Pekinin si kërcënimin numër një. Prej disa kohësh, Dia ka shtyrë të konsiderojë, si pjesa tjetër e Pentagonit dhe gjeneralët më të shquar amerikanë , Kinën dhe jo Rusinë si armikun numër një të Amerikës me të cilin mund të drejtohet konfrontimi. Dhe alarmi nga kryeshkencëtari i Dia-s shërben për t'i dërguar një paralajmërim ligjvënësve të Uashingtonit mbi nevojën për të ndjekur Pekinin (dhe Moskën) që sot konsiderohen dominante në fushën e armëve hipersonike.

Përdorimi i armëve hipersonike

"Është disi si një garë në hënë," i tha Science Profesor Iain Boyd, profesor i inxhinierisë së hapësirës ajrore në Universitetin e Kolorados . "Krenaria kombëtare është në rrezik", shtoi ai, duke kujtuar se një pjesë e madhe e konkurrencës ushtarake dhe balistike të së nesërmes është në rrezik në garën për vektorë të aftë të tejkalojnë shpejtësinë 5 Mach ose 10 Mach. Pentagoni investon një miliardë dollarë në vit në kërkimin e armëve, të cilat tani për tani, në SHBA, janë në fazën e prototipit, ndërsa Kina tashmë ka të paktën dy baza kërkimore dhe deri në njëzet e një tunele me erë për të testuar raketat e saj. Rusia është e fokusuar në përdorimin e armëve hipersonike si vektorë për ofensivën e saj balistike në Ukrainë. Raketat e çmuara hipersonike plotësojnë mungesën e kokave tradicionale. "Ushtria kineze," vazhdon Shkenca ,"Në vend të kësaj ai i sheh armët hipersonike (si dhe luftën kibernetike dhe sulmet me puls elektromagnetik) si një "klub vrasës": një term popullor për një armë që jep një avantazh kundër një armiku më të armatosur." Nga ky këndvështrim, një skenar i dislokimit është qartësisht rajonal: "nëse tensionet do të rriteshin mbi Tajvanin ose Detin e Kinës Jugore, për shembull, Kina mund të joshet të nisë sulme parandaluese me armë konvencionale hipersonike, të cilat mund të paralizojnë forcat amerikane në "Oqeani Paqësor". Dhe nga ky këndvështrim, nuk duhet nënvlerësuar mundësia e armëve të Kinës me koka bërthamoretransportuesit e saj, duke përmbysur ekuilibrin strategjik në nivel rajonal. Një "plan kaosi" që është ajo që Dia paralajmëron se SHBA duhet ta parandalojë me çdo kusht. Gara për supremaci balistike vazhdon. Dhe pavarësisht shfaqjeve të vazhdueshme, kërcënuese të pushtetit të Vladimir Putinit, mendimtarët strategjikë amerikanë nuk kanë asnjë dyshim: kërcënimi i vërtetë, si në sektorët e tjerë, këtu quhet Pekin.