BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja
x

Bota

Biseda pesë orëshe, pa drekë dhe e rrethuar me mbi 3 mijë agjentë, zbardhen detaje si do jetë takimi mes Biden dhe Putin 

Biseda pesë orëshe, pa drekë dhe e rrethuar me mbi 3 mijë

Çështjet mund të jenë të vështira, por ambienti do të jetë i gjelbër dhe i qetë, presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë do të takohen nesër në një rezidencë të shekullit të 18-të me pamje nga Liqeni i Gjenevës.

Takimi i parë i Joe Biden që prej marrjes së detyrës në janar me Presidentin rus Vladimir Putin pritet të zgjasë 4-5 orë ose edhe më gjatë, pasi ata do të diskutojnë kontrollin e armëve, sulmet kibernetike dhe ndërhyrjet në zgjedhje.

Një tregues i marrëdhënies së tensionuar midis të dy palëve është fakti që nuk do të ketë drekë dhe të dy udhëheqësit do të japin konferenca të veçanta shtypi, në vend të një të përbashkëte.

“Ata nuk do të bien dakord” u tha një zyrtar i lartë amerikan gazetarëve ndërsa Biden fluturoi për në Gjenevë.

Putini do të jetë i pari që do të mbërrijë në rezidencë, ku të dy udhëheqësit do të takohen me Presidentin zviceran Guy Parmelen, përpara se të fillojnë bisedat e tyre në bibliotekën me histori, libra të shkruar në gjuhët kineze, frëngjisht dhe persisht apo turqisht.

Midis mijëra autorëve, veprat e të cilëve mbahen në rezidencë është Charles Picté de Rosmon, diplomati zviceran që hartoi deklaratën e Zvicrës për neutralitetin – një nga arsyet e mundshme pse Gjeneva u zgjodh për këtë Samit.

Biden dhe Putin do të shoqërohen nga Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, si dhe përkthyes dhe delegacionet.

Në qytetin zakonisht të qetë do të vendosen 3000-3500 policë dhe agjentë të shërbimeve të sigurisë.