BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Bota

Biznesmeni i njohur akuzohet zyrtarisht për rastin e vrasjes së gazetares

Biznesmeni i njohur akuzohet zyrtarisht për rastin e vrasjes së

Biznesmeni i Maltës, Yorgen Fenech është akuzuar zyrtarisht se qëndron prapa vrasjes së gazetares, Daphne Caruana Galizia. Prokurori i Përgjithshëm i Maltës ka kërkuar dënimin me burgim të përjetshëm në këtë rast.

Gazetarja, Caruana Galizia, u vra katër vjet më parë nga shpërthimi i një bombe të vendosur në makinë derisa po dilte nga banesa e saj më 16 tetor 2017.

Atentati kishte tronditur Evropën dhe menjëherë filluan të shtrohen pyetje në lidhje me sundimin e ligjit në shtetin më të vogël anëtar të Bashkimit Evropian.

Para se të vritej, ajo po hetonte për korrupsion të mundshëm të një kontrate qeveritare për ndërtimin e një termocentrali e cila i ishte dhënë biznesmenit Fenech.

Biznesmeni Fenech u arrestua në nëntor të vitit 2019 nën akuzat për përfshirje në vrasje. Tre burra të akuzuar për përgatitjen e vrasjes dhe vënien e bombës u arrestuan në dhjetor të vitit 2017.

Njëri prej tyre është dënuar me 15 vjet burgim pasi e ka pranuar fajin si pjesë e një marrëveshjeje mbi pranimin e fajësisë. Dy të tjerët janë në pritje të gjykimit.

Sipas aktakuzës, Fenech akuzohet se i kërkoi një bashkëpunëtori të tij, Melvin Theuma, të punësonte tre sulmues të cilëve do t’u paguheshin 150,000 euro për të vrarë gazetaren Caruana Galizia. Melvin Theuma, i është ofruar falje pasi ka dëshmuar për rastin.

Pas arrestimit të Fenech më 2019, brenda disa ditësh kryeministri i atëhershëm i Maltës, Joseph Muscat dha dorëheqje, pasi u raportua për lidhje të ngushta midis biznesmenit dhe zyrtarëve të lartë të qeverisë.

Një hetim i pavarur mbi vrasjen e gazetares Galizia tha se shteti duhej të mbante përgjegjësinë për vrasjen pasi krijoi një “klimë mosndëshkimi”.

Gjatë viteve të fundit janë shënuar një sërë rastesh të sulmeve ndaj gazetarëve hulumtuesë në vendet e Bashkimit Evropian (BE).

Gazetari i shquar holandez Peter R. de Vries vdiq muajin e kaluar nëntë ditë pasi u qëllua gjatë një sulmi që dyshohet se është kryer nga rrjetet e krimit të organizuar.

Në muajin prill Greqia u trondit nga të shtënat vdekjeprurëse ndaj gazetarit hulumtues, Giorgos Karaivaz. Ai u qëllua nga sulmuesit në një motoçikletë jashtë shtëpisë së tij në Athinë.

Në vitin 2018, gazetari hulumtues sllovak Jan Kuciak dhe e fejuara e tij u qëlluan me armë në shtëpinë e tyre pranë Bratisllavës. Gjykata Supreme e Sllovakisë urdhëroi një gjykim të ri për këtë rast ndaj një biznesmeni të profilit të lartë dhe një të pandehuri tjetër./REL

Më të lexuarat