Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Blerja e sistemit të mbrojtjes ajrore ruse, Erdogani dërgon ultimatum Donald Trump: Hiq dorë!

Postuar: 15/07/2019 - 07:27

 “Presidenti i SHBA, Donald Trump të heqë dorë nga sanksionet ndaj Turqisë për blerjen e sistemeve të mbrojtjes ajrore ruse dhe duhet të gjejë një  një rrugë të mesme në këtë mosmarrëveshje”, tha Presidenti Tayyip Erdogan të dielën.

Komentet e Erdoganit erdhën dy ditë pasi anëtari i NATO-s Turqia mori dorëzimin e ngarkesës së parë të pjesëve të sistemit të mbrojtjes raketore S-400, pavarësisht paralajmërimeve nga Uashingtoni se kjo lëvizje do të shkaktonte sanksione amerikane.

‘Haberturk’ citon Erdogan duke u thënë gazetarëve turq se Trump “ka autoritetin të heqë dorë apo të shtyjë CAATSA”, duke iu referuar sanksioneve të SHBA-ve për të parandaluar vendet që blejnë pajisje ushtarake nga Rusia.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 21:01

Ka ndërruar jetë një nga njerëzit më të pasur në botë. Bëhet fjalë për miliarderin konservator David Koch, i cili ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 79-vjeçare.

Postuar: 23/08/2019 - 18:09

Kryediplomati i Koresë së Veriut quajti sot sekretarin amerikan të shtetit Mike Pompeo, një &ld

Postuar: 23/08/2019 - 17:13

Kina ka njoftuar sot ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë $75 miliardë, në kundërpë

Postuar: 23/08/2019 - 16:59

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi sot ushtrinë të kryejë "reagime simetrike" nda

Postuar: 23/08/2019 - 16:09

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një qytet të Turqisë që ka ngritur në këmbë të gjithë autori

Postuar: 23/08/2019 - 15:23

Të paktën katër njerëz gjetën vdekjen dhe më shumë se 100 të tjerë janë lënduar në goditjet e r

Postuar: 23/08/2019 - 15:19

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka thënë se numri rekord i zjarreve në pyjet në Amazon të B