BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x
BREAKING NEWS

“Në dhomë ndodhej gruaja dhe dy fëmijë të vegjël”, Dumani rrëfen grabitjen e dështuar në shtëpinë e Talo Çelës: Shkuam për 500 mijë euro por morëm vetëm...

“Në dhomë ndodhej gruaja dhe dy fëmijë të
x
BREAKING NEWS

Klodiana Lala zbulon se çfarë përfiton Nuredin Dumani pas dëshmive që tronditën botën e krimit: Kjo është vetëm një pikënisje

Klodiana Lala zbulon se çfarë përfiton Nuredin Dumani pas
x
BREAKING NEWS

SPAK zbulon krahun e djathtë të Nuredin Dumanit, kryenin krime bashkë (Emri)

SPAK zbulon krahun e djathtë të Nuredin Dumanit, kryenin krime
x

Bota

Blinken paralajmëron Rusinë: Mos hapni ‘kutinë e Pandorës’

Blinken paralajmëron Rusinë: Mos hapni ‘kutinë e

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kërkon nga Rusia të gjejë zgjidhje paqësore dhe diplomatike lidhur me konfliktin politik të Perëndimti me Rusinë. Në Ambasadën e SHBA në Kiev, shefi i diplomacisë amerikane tha se vendimi përfundimtar për Ukrainën i takon presidentit të Rusisë Vladimir Putin.

Ai paralajmëroi Rusinë se nëse ndjek përplasjen dhe jo rrugën diplomatike dhe paqësore për çtensionimin e situatës së Ukrainë, do të ketë pasoja për Rusinë.

“Shpresoj që ne të qëndrojmë në rrugën paqësore dhe diplomatike, por vendimi përfundimtar i takon presidentit Putin”, u shpreh fillimisht Sekretari i Shtetit.

Më tej, Blinken tha se Putin është në gjendje që në një kohë të shkurtër të ndërmarrë veprime agresive ndaj fqinjit të tij Ukrainës.

“E dimë se ka plane për të rritur këtë fuqi në një kohë të shkurtër dhe kjo do ta lejojë Putinin në këtë kohë të marrë masa agresive kundër Ukrainës”, bëri me dije Blinken në Kiev.

Në vazhdim të deklaratës së tij, shefi i diplomacisë së Shtëpisë së Bardhë tha se Rusia po vë në diskutim parimet thelbësore që janë bazë e sistemit ndërkombëtar, e cila garanton paqen dhe sigurinë, siç janë parimi që një shtet nuk mund të ndryshojë kufijtë e një vendi tjetër nëpërmjet forcës. Blinken paralajmëroi se nëse do të dhunoheshin këto parime, do të kishte pasoja tragjike për vendet duke përmendur se do të hapej “kutia e Pandorës”.

“Nëse ne lejojmë që këto parime të dhunohen, hapim kutinë e Pandorës. Të gjithë po shikojnë se çfarë po ndodh këtu”, foli Blinken në ambasadën amerikane në Kiev.

Së fundmi, SHBA i ka dhënë 200 milionë dollarë Ukrainës në lidhje me forcimin e sektorit ushtarak. Ai premtoi se shteti amerikan do ta ndihmojë në çdo moment Ukrainën me çdo gjë të nevojshme.

“Siç e kemi thënë, jemi të vendosur ndaj sovranitetit dhe integritet territorial të Ukrainës dhe ne do të vazhdojmë të furnizojmë Ukrainën me mbështetjen e nevojshme”, përfundoi Sekretari i Shtetit Antony Blinken.