BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Bota

Bllokimi i mallrave nga Lituania, vjen paralajmërimi i fortë i Gjermanisë për Rusinë

Bllokimi i mallrave nga Lituania, vjen paralajmërimi i fortë i

Gjermania ka paralajmëruar ditën e sotme Rusinë që të mos marrë kundërmasa në lidhje me mosmarrëveshjen e kalimit të mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të mos marrë asnjë masë që shkel ligjin ndërkombëtar”, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit.

Ai tha se Lituania i kishte ndërmarrë këto veprime brenda kornizës së sanksioneve të Bashkimit Europian ndaj Rusisë. Vetëm disa mallra preken nga sanksionet dhe asnjë person nuk është sanksionuar.

“Prandaj ne refuzojmë qartë të gjitha kundërmasat e shpallura nga Rusia,” tha Hebestreit gjatë një konference për shtyp.

Kremlini ka thënë se ndalimi i kalimit të mallrave të sanksionuara nga Lituania drejt Rusisë përmes Kaliningradit është “i papranueshëm”.

“Ne jemi të bindur se sanksionet e miratuara nga BE-ja janë absolutisht të papranueshme. Zbatimi i këtyre sanksioneve në lidhje me tranzitin në Kaliningrad bie ndesh me marrëveshjet themelore”, tha të mërkurën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se masat hakmarrëse po diskutohen.

Peskov refuzoi të shpjegojë se çfarë mund të përfshijnë këto masa dhe tha se nuk kishte një afat kohor të saktë për përgjigjen e Moskës, por se ajo do t’i shpallë ato kur të jenë gati.

“Masat janë duke u përgatitur. Pasi të kemi peshuar me kujdes gjithçka, do të flasim për këtë”, tha ai.

 

Më të lexuarat