BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Bota

"Bombardues me fuqi të lartë që shkon deri në 900 kilometra për orë"/ Turqia prezanton “Mollën e kuqe”, dronin që mund të ndryshojë konceptin e luftës ajrore

"Bombardues me fuqi të lartë që shkon deri në 900

Rëndësia në ajër e dronëve turkë Bayraktar, veçanërisht ato të tipit TB2, filloi të kuptohej nga publiku i gjerë në konfliktin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku ky vend në saj të aleancës me Ankaranë mundi t’i përdorë ato duke shkatërruar mjetet e tipit sovjetik të Jerevanit.

Po aq të rëndësishëm, dronët turq po tregohen në fushëbetejën ukrainase, edhe pse aty kanë si rivalë dronët e ndërtuara nga Irani. Sukseset e dronëve i kanë hapur sytë shumë vendeve, rreth 24, që tashmë ndodhen në radhë për të blerë nga kompania turke modelet e tyre.

Me një kosto rreth 5 milionë dollarë, një dron TB2 mund të shkatërrojë mjete të cilësuara si të avancuara, tanke ose sisteme kundërajrore që kanë kosto shumë herë më të lartë.

Por tani kompania Bayraktar dëshiron të bëjë një hap më tej, që mund të ndryshojë përgjithmonë konceptin e superioritetit ajror në betejat e së ardhmes.

Bëhet fjalë për modelin Kizilelma, një dron bombardues që sipas projektuesve mund të shohë fluturimet e para vitin e ardhshëm. Me një kapacitet fluturimi që shkon deri në 900 kilometra në orë, droni emri i të cilit do të thotë “mollë e kuqe” mund të mbajë me vete më shumë se një tonelatë armatime.

Risia e këtij modeli, padyshim më i kushtueshëm se paraardhësit e të njëjtës kompani, është fakti se ai do të ketë një motor të mirëfilltë, duke e shndërruar praktikisht në një avion pa pilot. “Një ëndërr 12-vjeçare”, pohojnë projektuesit, që ditët e fundit kanë prezantuar një prototip i cili ka bërë xhiron e pistës, ende pa u ngritur në qiell.

Vlen të theksohet se motori në fjalë është ndërtuar falë bashkëpunimit me kompaninë ukrainase Ivchenko-Progress, të zyrtarizuar një vit para fillimit të konfliktit që ka vënë përballë Kievin me Moskën. Ky model mendohet se në të ardhmen mund të përdoret edhe nga vetë Shtetet e Bashkuara, nga momenti që ndër facilitetet dhe koston e reduktuar mund të niset dhe të zbresë jo vetëm nga aeroplanmbajtëset tradicionale.