BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Bota

Boris Johnson përballet me kërkesat për të dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit: Në emër të Zotit, shko

Boris Johnson përballet me kërkesat për të dhënë

Kryeministri britanik Boris Johnson hodhi poshtë të mërkurën thirrjet për dorëheqje nga kundërshtarët dhe disa prej ligjvënësve të tij, për të shpëtuar postin e kryeministrit mes një revolte të thelluar brenda partisë së tij në Downing Street.

Johnson, i cili në vitin 2019 fitoi shumicën më të madhe të partisë së tij në më shumë se 30 vjet, tani po lufton për të forcuar autoritetin e tij pas një sërë zbulimesh rreth partive në rezidencën e tij në Downing Street gjatë bllokimeve të COVID, shkruan Reuters. 

Johnson ka kërkuar vazhdimisht falje dhe sidoqoftë, ai mori pjesë në atë që ai tha se mendonte se ishte një ngjarje pune më 20 maj 2020, të cilës stafit i ishte thënë të "sillte pijen e tij". Johnson tha të martën se askush nuk i kishte thënë se mbledhja ishte kundër rregullave të COVID.

"Unë pres që liderët e mi të mbajnë përgjegjësinë për veprimet që ata ndërmarrin," i tha parlamentit ligjvënësi konservator që mbështet Brexit-in, David Davis.

Davis përmendi një citim nga një ligjvënës konservator, Leo Amery, drejtuar kryeministrit të atëhershëm Neville Chamberlain lidhur me trajtimin e luftës në vitin 1940: "Ju keni qëndruar atje shumë gjatë për të mirat që keni bërë. Në emër të Zotit, shko."

I pyetur drejtpërdrejt nga një ligjvënës i opozitës nëse ai do të jepte dorëheqjen, Johnson tha: "Jo".

Rreth 20 ligjvënës konservatorë që fituan vendet e tyre në zgjedhjet e fundit kombëtare në 2019 planifikojnë të dorëzojnë letra mosbesimi ndaj Johnson. Një pjesë e vogël e të tjerëve kanë thënë tashmë se kishin shkruar letra të tilla.

Një analizë e gazetës The Times tregoi se 58 ligjvënës konservatorë e kishin kritikuar hapur kryeministrin.