BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Bota

Boris Johnson plas bombën: Putin më kërcënoi me një sulm raketor para se të pushtonte Ukrainën

Boris Johnson plas bombën: Putin më kërcënoi me një

Boris Johnson ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin e kërcënoi atë me një sulm raketor në prag të pushtimit rus të Ukrainës, raporton BBC. Kryeministri i atëhershëm britanik tha se komenti u bë pasi ai paralajmëroi se lufta do të ishte një “katastrofë e plotë” gjatë një telefonate të gjatë në shkurt.

Në një dokumentar të BBC-së që është planifikuar të transmetohet më 30 janar, Johnson tha për telefonatën me Putin: “Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: “Boris, nuk dua të të lëndoj, por me një raketë, do të duhej vetëm një minutë” ose diçka e tillë.”, u shpreh Johnson.

“Por unë mendoj se nga toni shumë i qetë që ai po merrte, nga lloji i ajrit të shkëputjes që dukej se kishte, ai thjesht po luante së bashku me përpjekjet e mia për ta detyruar atë të negocionte.” Johnson tha se e paralajmëroi se pushtimi do të “çonte në sanksione perëndimore dhe më shumë trupa të NATO-s në kufijtë e Rusisë”.

Ai gjithashtu u përpoq të pengonte veprimet ushtarake ruse duke i thënë Putinit se Ukraina nuk do të anëtarësohej në NATO “për të ardhmen e parashikueshme”, sipas BBC. Nëntë ditë më vonë, më 11 shkurt, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace fluturoi në Moskë për të takuar homologun e tij rus, Sergei Shoigu.

Dokumentari “Putin Vs The West” zbulon se Wallace u largua me garanci se Rusia nuk do të pushtonte Ukrainën, por ai tha se të dyja palët e dinin se ishte një gënjeshtër. Më pak se dy javë më vonë, ndërsa tanket kaluan mbi kufirin më 24 shkurt, Johnson mori një telefonatë në mes të natës nga Zelensky.