BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Bota

Boris Johnson udhëton drejt SHBA-ve, zbardhet arsyeja

Boris Johnson udhëton drejt SHBA-ve, zbardhet arsyeja

Boris Johnson do të fluturojë për në Nju Jork këtë fundjavë për udhëtimin e tij të parë që nga pandemia Covid, duke shpresuar të forcojë marrëdhënien e tij me presidentin amerikan, Joe Biden, pas një vere të zymtë të dëmtuar nga situata në Kabul.

Dy vjet më parë, kur Johnson bëri udhëtimin e tij të parë si kryeministër në samitin e Biarritz G7, shpresa ishte se entuziazmi i Donald Trump për njeriun që ai e quajti “Britania Trump” do të ndihmonte në zbutjen e rrugës për një marrëveshje të shpejtë tregtare pas Brexit me Shtetet e Bashkuara.

Jonhson i nxitur nga nënshkrimi i kësaj jave të marrëveshjes së bashkëpunimit Aukus me SHBA-në dhe Australinë, shpreson të tregojë se pavarësisht gatishmërisë të Bidenit ata mund të punojnë së bashku.

Udhëtimi vjen pas asaj që mund të përshkruhet më mirë si një verë e pabarabartë midis Doëning Street dhe Shtëpisë së Bardhë. Nga njëra anë ishte tërheqja kaotike, e minutës së fundit nga Afganistani-një vendim i marrë në mënyrë të njëanshme nga Biden dhe të cilin ministrat dhe gjeneralët britanikë e kritikuan hapur pasi talebanët u përfshinë në Kabul.