BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Bota

Boshti Itali-Francë për raketat, ja çfarë zbulon marrëveshja Aster

Boshti Itali-Francë për raketat, ja çfarë zbulon

Franca njoftoi dje përfundimin e marrëveshjes me Italinë për prodhimin e 700 raketave të tjera kundërajrore Aster me rreze të mesme veprimi: kjo është ajo që mund të lexohet në një shënim të lëshuar nga Ministria franceze e Mbrojtjes, duke nënvizuar se Parisi dhe Roma kanë një të përbashkët, ai i “modernizimit dhe stabilizimit të aftësive të tyre të mbrojtjes kundërajrore tokësore dhe detare”. Takimi i fundit në Romë midis ministrit të mbrojtjes të qeverisë Meloni, Guido Crosetto, dhe homologut të tij francez Sebastien Lecornu, ka krijuar kushtet për një pikë kthese në debatin mbi Asters që ishte diskutuar ditët e fundit. Për momentin, asnjë raketë nuk duket të përfshihet në paketat e ardhshme të armëve për ushtrinë ukrainase . Marrëveshja ka një perspektivë të sistemit industrial për zhvillimin e përbashkët të industrive të mbrojtjes të dy vendeve dhe do të ketë një vlerë prej 2 miliardë eurosh. Prodhimi i përbashkët do të ketë të bëjë me Aster 15, Aster 30 B1 dhe gjithashtu versionin e fundit Aster 30 B1NT. Impiantet që mund të preken nga ky zhvillim industrial janë ato të Thales dhe Mbda në Bourges dhe Selles-Saint-Denis dhe ajo italiane e Mbda në La Spezia. Masa rifillon partneritetin industrial italo-francez në baza të barabarta në urdhrat dhe menaxhimin industrial. Crosetto, një figurë shumë afër kërkesave të "partisë franceze" të rrënjosur mirë në industrinë e mbrojtjes, ka kontrolluar me Lecornu një pakt dypalësh plotësues me atë të lidhur me Mbretërinë e Bashkuar dhe Japoninë me Gcap, një program ajror për të gjashtin luftëtar brezi. Dhe nëse aleanca Gcap ka vlerë strukturore strategjike, ajo në Asters të paktën shënon një pozicion taktik: industria italiane e mbrojtjes nuk e braktis frontin evropian, pavarësisht se ka marrë urdhra themelore në frontin Atlantik dhe atë global.