BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x
BREAKING NEWS

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh detaje nga marrëveshja për të cilin u negociua mbi 10 orë

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe bën thirrjen e fortë

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe
x
BREAKING NEWS

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

Boshti mes Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara në “luftën në hije” me Iranin

Boshti mes Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara në “luftën

Sulmi me dron në Iran pason një seri të gjatë episodesh që përfshijnë Republikën Islamike dhe që mund të gjurmohen në atë që quhet “lufta hije”. Për shumë vite, Irani dhe Izraeli. dy vendet, fuqitë që kanë konkurruar për ndikim në Lindjen e Mesme për të kufizuar njëri-tjetrin, kanë përdorur njësitë e tyre më të mira të inteligjencës për të goditur kundërshtarin në mënyrën më kirurgjikale dhe në të njëjtën kohë fatale. E gjithë kjo me një konstante: anonimitetin. Sepse çdo lloj i këtyre sulmeve, nga ato të drejtuara kundër strukturave iraniane apo kundër njerëzve të profilit të lartë të sistemit ushtarak iranian apo edhe kundër vendeve dhe forcave që i përkasin të ashtuquajturës “Gjysmëhënës Shia”, nuk pretendohen kurrë zyrtarisht nga Izraeli, as nuk mund të pretendohet ata të jenë. Gjithçka luhet në një skenë komplekse dhe pjesërisht edhe të sofistikuar, në të cilën askush nuk e pranon përgjegjësinë e vet. Në këtë shteg të gjatë sulmesh, Izraeli lëviz ose besohet se lëviz kryesisht në një mënyrë krejtësisht autonome. Megjithatë, është po aq evidente se në rrjetin e aleancave të krijuara nga forcat e Yllit të Davidit, ajo me Shtetet e Bashkuara mbetet thelbësore në këtë sfidë të gjatë kundër Iranit të Ajatollahut. Një konvergjencë interesash, e cila bazohet në supozimin se të dy vendet nuk duan që Teherani të ketë një armë bërthamore ose mundësinë e zhvillimit të një të tillë, dhe që tani është pasuruar nga një element tjetër: boshti midis Iranit dhe Rusisë për prodhimin dhe zhvillimin e tij nga shitja e dronëve dhe raketave të përdorura më vonë nga forcat e Moskës në luftën në Ukrainë. Ky unitet qëllimi midis inteligjencës amerikane dhe izraelite mund të jetë rezultuar thelbësor në sulmin e fundit që goditi vendin iranian të Isfahanit.