BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Bota

Bota buzë greminës, “dorëzohet” edhe SHBA, lufta e NATO-s me Rusinë është e pashmangshme, del dosja konfidenciale e Uashingtonit, ja profecia e frikshme e Lloyd Austin

Bota buzë greminës, “dorëzohet” edhe SHBA, lufta e

Lufta mes NATO-s dhe Rusisë nuk është trillim politik, material filmash apokaliptik të viteve '80, por një skenar konkret dhe një dosje tashmë në tavolinat e sekretariateve ndërkombëtare. Në fakt, ata tashmë janë gati për atë që mund të bëhet Lufta e Tretë Botërore brenda pak muajsh. Kjo u mbështet edhe nga Lloyd Austin, kreu i Pentagonit, në një seancë dëgjimore në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Natyrisht fjalë tepër sekrete, por kuptimi i të cilave raportohet nga shtypi ukrainas. Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, sipas Ukrainska Pravda, nënvizoi se miratimi i fondeve shtesë për Kievin është i rëndësishëm për të shmangur krijimin e një situate në botë "në të cilën një vend mund të rishikojë kufijtë e fqinjëve të tij dhe të marrë në mënyrë të paligjshme sovranitetin territorial”. Deri më tani, asgjë e re: në fakt është linja e presidentit demokrat Joe Biden, e NATO-s dhe e vetë Bashkimit Evropian, e cila është më e shqetësuara pasi ekspansionizmi i Moskës prek drejtpërdrejt kufijtë e BE-së.

Deklaratat e Austin

"Nëse Ukraina bie, unë vërtet besoj se NATO do të jetë në një luftë me Rusinë," tha Austin, duke shpjeguar se Vladimir Putin nuk do të kënaqej me suksesin ushtarak kundër Kievit. Përkundrazi, shefi i Kremlinit mund të vazhdojë të ndërmarrë veprime agresive në rajon, sipas zyrtarit të lartë amerikan. Në këtë pikë, nga mesazhi i vetë Austin, një përplasje e hapur mes Aleancës Atlantike dhe Moskës do të ishte e pashmangshme. "Ne e dimë se nëse Putini ka sukses në Ukrainë, ai nuk do të ndalet. Ai do të vazhdojë të ndërmarrë veprime më agresive në rajon," tha Austin, duke përsëritur në mënyrë efektive një supozim të bërë tashmë nga udhëheqës të ndryshëm në fillim të luftës midis Moskës dhe Kievit.

Profecia e SHBA

Udhëheqës të ndryshëm evropianë në fakt kishin nënvizuar vazhdimisht planet e supozuara të Putinit për të synuar pjesën më të madhe të Evropës Lindore me veprime që synojnë pushtimin e territoreve dhe hapësirave strategjike. Kremlini i ka cilësuar gjithmonë këto pohime si lajme të rreme, një reflektim i një rusofobie të thellë në Perëndim. Tani, megjithatë, është kreu i Pentagonit ai që po “ringjall” skenarin më të keq duke e përsëritur atë gjatë një seance dëgjimore të Komitetit të lartpërmendur të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Shteteve të Bashkuara. Nëse kjo ndodh, domethënë nëse Rusia do të fitonte në Ukrainë, atëherë "udhëheqësit e tjerë anembanë botës, autokratë të tjerë anembanë botës do ta shikojnë këtë dhe do të inkurajohen nga fakti se kjo ndodhi dhe se ne nuk arritëm të mbajmë një demokraci", shtoi Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së. " Nëse ju jeni një shtet baltik , jeni vërtet i shqetësuar nëse do të jeni i radhës. Ata e njohin Putinin. Ata e dinë se çfarë është i aftë", theksoi Lloyd Austin.

Kërcënimet dhe tensionet

Klima është sërish shumë e tensionuar. Së pari, presidenti francez Emmanuel Macron nuk përjashtoi dërgimin e trupave të NATO-s në Ukrainë. Pastaj Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit të BE-së, deklaroi se lufta nuk është e pamundur dhe se Evropa duhet të armatoset. Më në fund, erdhi edhe përgjigjja e Vladimir Putinit, tepër i frustruar, në fund të një jave “të zjarrtë”: "Ne kemi armë që mund të godasin territorin tuaj." Dhe përsëri: "Armët strategjike bërthamore të Rusisë janë në gatishmëri të lartë dhe përpjekjet për një ndërhyrje të re në Rusi rrezikojnë të shkaktojnë një konflikt në shkallë të gjerë me përdorimin e armëve bërthamore, i cili do të ketë pasoja shumë më tragjike sesa në epokat e shkuara", tha presidenti rus. Shkurtimisht, në një mesazh të qartë drejtuar vendeve perëndimore, Vladimir Putin la të kuptohej se do të ketë pasoja katastrofike nëse trupat e NATO-s zbarkojnë në territorin ukrainas. Ndërkohë në fushën e betejës, Rusia, pasi pushtoi qytetin Avdiivka rreth dhjetë ditë më parë, vazhdon të shtyhet drejt perëndimit, duke përfituar nga tërheqja e forcave të armatosura ukrainase. Ushtarët e Kievit u larguan nga fshatrat Sieverne dhe Stepove, pasi kishin dorëzuar edhe pozicionet e tyre në Lastochkyne disa orë më parë.