BREAKING NEWS

Marrëveshja për Zgjedhoren përfshin votën e emigrantëve? Ja si përgjigjet Damian Gjiknuri

Marrëveshja për Zgjedhoren përfshin votën e
x

Bota

Bota e letrave në zi/ Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit të njohur (EMRI+FOTO)

Bota e letrave në zi/ Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit të

Koronavirusi është shndërruar në një pandemi botërore dhe ka prekur edhe botën e letrave.

Shkrimtari nga Milano Raffaele Masto ka humbur jetën nga koronavirusi. Ai ndërroi jetë në qytetin e vendlindjes në moshën 57 vjeçare. Masto punoi në Radio Popolare dhe në revistën Afrika.

"Në librat dhe raportet e tij të shumta, në ligjëratat e tij pasionante, në blogun e tij shumë të ndjekur  Buongiornoafrica , ai foli për mundimet dhe shpresat e Afrikës. Ai denoncoi abuzimet e pushtetit, padrejtësitë e sistemit ekonomik, interesat e fshehura të shumëkombëshe, etj. bashkëveprim i klasës politike perëndimore ndaj diktatorëve më të pamëshirshëm.

Me korrespodencat e tij të përpikta nga teatrot e konflikteve të harruara, ai ka ndihmuar për të shqyer heshtjen e mediave të mëdha - shpesh të shpërqendruara, oportuniste, të verbuara nga stereotipet. duke ndërthurur arsyen dhe zemrën, inteligjencën dhe mirësinë, profesionalizmin dhe pasionin civil ”, shkruhet në revistën Afrika, ku ai punoi.

Bota e letrave në zi/ Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit të

Më të lexuarat