Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota e letrave në zi, ndahet nga jeta shkrimtarja shumë e dashur nga të gjithë

Postuar: 23/05/2019 - 12:53

Për të gjithë adhuruesit e librave kjo është një ditë e trishtë.

Shkrimtarja e famshme Judith Kerr u nda sot nga jeta sot në moshen 95-vjeçare për shkaqe natyrore.

Kerr në karrierën e saj 50-vjeçare shkroi me shumë se 30 libra midis tyre dhe librat ‘the Mog’ të cilat u bënë shumë të dashur për moshat e reja.

Judith Kerr shkroi më shumë libra për fëmijë dhe kishte aftësi të madhe që të tërhiqte vëmendje me historitë e saj. Ajo dhe familja e saj u larguan nga Gjermania naziste në vitin 1936 dhe emigruan në Britaninë e Madhe atje ku Judith filloi të shkruante, dhe në vitin 1937 publikoi librin e saj të parë ‘The Tiger who came to tea’ që përkthehet ‘Tigri që erdhi për çaj’.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 17:30

Frikë në rajonin e Friulit në Itali. Një tërmet me magnitudë 3,8 ballë ka lëkundur tokën mesditën e sotme.

Postuar: 22/09/2019 - 14:30

Kryebashkiaku i Casale di Scodosia, një qytet i vogël në provincën e Padova, Stefano Farinazzo ës

Postuar: 22/09/2019 - 08:33

Është thelluar dje konfrontimi mes Iranit nga njëra anë dhe SHBA e Arabisë Saudite nga ana tjetër

Postuar: 21/09/2019 - 21:53

Një autobus që transportonte turistë kinezë është aksidentuar në shtetin amerikan të Utah, ku m

Postuar: 21/09/2019 - 21:52

Lideri i Ligas, Matteo Salvini deklaroi dje se presidenti Italian duhet të zgjidhet drejtpërdre

Postuar: 21/09/2019 - 20:37

Agjencia e fëmijëve në OKB,  UNICEF tha dje se 29 milionë bebe kanë lindur vitin që shkoi

Postuar: 21/09/2019 - 19:54

Dy njerëz u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën sot kur një person hapi zjarr pranë një bari në