BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Bota

Bota mban frymën pas sulmit të Izraelit ndaj Iranit, lufta mund të përhapet në Lindjen e Mesme, zbardhen detaje të reja, ja kush ishte “shënjestra” e vërtetë e Tel Avivit dhe pse Teherani po rri në “heshtje”

Bota mban frymën pas sulmit të Izraelit ndaj Iranit, lufta mund

Bota mban frymën duke pritur për të kuptuar se çfarë do të ndodhë më pas. Në orët e fundit, Izraeli ka kryer një sulm në Iran, duke synuar një bazë ushtarake të vendosur pranë uzinës bërthamore të Isfahanit, 215 milje në jug të Teheranit,. Megjithatë, bastisja e Tel Avivit nuk kishte si objektiv të vetëm territorin iranian. Në fakt, u goditën edhe Siria dhe Iraku . "Ishte një sinjal për Iranin se Izraeli ka aftësinë për të goditur brenda vendit," shpjegoi një burim izraelit për Washington Post . Siç raportohet nga CNN Turk, dronët e Shtetit Hebre do të kishin goditur Iranin, por edhe objektivat me lidhje me Teheranin të vendosura në Siri dhe Irak, dy vende ku ndikimi iranian është rritur vitet e fundit. Megjithatë, objektivi kryesor i sulmit të Izraelit ishte Irani. Qeveria izraelite paralajmëroi Shtetet e Bashkuara se bastisja do të kryhej më herët se sa pritej pas Pashkës në fund të prillit. Pavarësisht kundërshtimit të qartë nga Shtëpia e Bardhë, sulmi u nis pas kërcënimeve iraniane nga frika e rrezikut të një sulmi të mundshëm atomik kundër Izraelit.

Sulmi ndaj Iranit

"Sy për sy, dhëmb për dhëmb. Izraeli ka marrë hak aty ku u sulmua por nuk do të pranojë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin në Iran për arsye strategjike”, shkroi “Jerusalem Post”, duke cituar burime izraelite të sigurisë dhe qeverisë. Për më tepër, sipas të njëjtave burime, iranianët pretendojnë se "një shpërthim në një fabrikë" ka ndodhur sepse ata duan të shmangin një përshkallëzim. Burime të tjera i thanë gjithashtu “Jerusalem Post” se "nuk është e qartë pse Pentagoni u zbuloi mediave amerikane se Izraeli ishte i përfshirë " në atë që ndodhi në Iran. Për zyrtarët izraelitë, vazhdon gazeta, SHBA-ja "mund të kishte qëndruar në heshtje dhe të ruante dinjitetin e Iranit dhe të shmangte përkeqësimin e vetë situatës".

Objektivat

Dhe cili ishte objektivi i sulmeve izraelite? Shpërthime pati rreth qytetit të Isfahanit (ose Esfahanit), një nga vendet ku ndodhen objektet që lidhen me programin bërthamor të Iranit. Siç raportoi televizioni shtetëror iranian, dhe më vonë u konfirmua nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), nuk ka pasur dëme në to. Që do të thotë se ata as nuk ishin objektiv. Ndaj dhe në afërsi të Isfahanit ka një tjetër “Top Gun target”. Një bazë ajrore ndodhet pranë saj, ku ka një flotë të vogël të F-14 Tomcats antike. Këta janë avionë luftarakë amerikanë që u blenë në epokën kur Irani drejtohej nga Shah Reza Pahlavi, një aleat i SHBA-së. Ai u rrëzua në revolucionin e vitit 1979, amerikanët u kthyen nga një aleat i madh në një nga armiqtë më të mëdhenj të Iranit, por Tomcats mbetën. Sa i përket Iranit, ai po përpiqet të minimizojë shkallën e sulmit, natyra e të cilit megjithatë është ende e pasigurt. Sipas pretendimeve iraniane, sulmi izraelit në bazën ajrore ishte "i pasuksesshëm" dhe deri më tani ne nuk kemi parë ndonjë konfirmim që ndonjë nga Tomcat është shkatërruar ose dëmtuar.

Dronët e Tel Avivit

Dronët ishin protagonistët e sulmit izraelit kundër vendit në Isfahan, Iran. Sipas asaj që u deklarua nga zëdhënësi i agjencisë hapësinore të Teheranit, Hossein Dalirian, "u rrëzuan disa UAV të vegjël". Prandaj duket se Tel Avivi ka vendosur të mos vendosë Heron të fuqishëm, por të mbështetet në kuadrot e kontrolluar elektronikisht. Këta avionë pa pilot kanë një diametër prej vetëm një metër dhe emri i tyre vjen nga fakti se ata janë të pajisur me katër helika të cilat kur rrotullohen, shtyjnë ajrin poshtë, duke bërë që droni të ngrihet në lartësi sapo të tejkalohet forca e dronit.  Pajisjet e tyre përfshijnë pajisje dhe kamera vëzhgimi me cilësi të lartë, pajisje shpërthyese dhe madje edhe pushkë të aktivizuara nga distanca. Sipas disa burimeve, raketat dhe dronët e lëshuar kishin një rreze të kufizuar dhe për këtë arsye mund të ishin gjuajtur nga vetë territori iranian; Tashmë ka ndodhur në të kaluarën që inteligjenca izraelite të arrinte të kryente sulme të këtij lloji. Sipas analizave të para, shteti hebre ka zgjedhur një nismë relativisht të matur për t'i dhënë Teheranit mundësinë që të mos përgjigjet.

Më të lexuarat