BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Bota

Bota mban frymën, Putin do të hedhë bombën atomike të mërkurën e ardhshme

Bota mban frymën, Putin do të hedhë bombën atomike të

Nesër, e premte 23 shtator, do të fillojë referendumi farsë i kërkuar nga Vladimir Putin në Donbass: qytetarët do të thirren për të shprehur mendimin e tyre për aneksimin në Rusi. Në ditët e para do të votohet në internet, përmes një platforme ad-hoc online. Pra – siç shpjegon Repubblica – votat do të mblidhen nga emisarët e autoriteteve pro-ruse shtëpi më shtëpi, duke mbledhur zarfet elektorale. Akti i fundit do të hapen qendrat e votimit në qytet ku qytetarët mund të drejtohen personalisht. Ky është plani i përgatitur në kohë rekord nga Republika e vetëshpallur e Donetskut. Qëllimi është zbatimi i kërkesës së Kremlinit në agim të së mërkurës për të realizuar këtë referendum nga data 23 deri më 27 shtator. I njëjti lloj operacioni do të zhvillohet në Republikën e Luganskut dhe në rrethet e Ukrainës jugore, ato të Zaporizhzhia dhe Kherson . Të gjitha votimet do të zhvillohen nën mbikëqyrjen e Moskës: prandaj flasim për një referendum-farsë. Rezultati duket të jetë shumë më tepër se një përfundim i paramenduar. Dhe aneksimi, siç dihet në mënyrë dramatike, do t’i jepte Putinit “mundësinë” e përdorimit të një arme bërthamore, duke pretenduar se ai e bëri këtë ekskluzivisht në mbrojtje të territorit rus. Ai që sapo do ta kishte aneksuar. Përshpejtimi i referendumit është në fakt i dyshimtë, për të mos thënë më pak: vetëm mendoni se në planet fillestare, aneksimi i mundshëm i Donbasit duhej të ishte votuar në nëntor. Me pak fjalë, bota është në pezullim. Nga e mërkura e ardhshme, një ditë pas mbylljes së votimit dhe numërimit, Donbass mund të jetë territor rus. Të paktën për Putinin, pasi me përjashtim të shteteve vasalë dhe disa përjashtimeve planetare, askush nuk do ta njihte atë aneksim. Dhe të mërkurën, lufta në Donbass me siguri nuk do të përfundojë. Dhe cari mund të përdorte çdo sulm nga rezistenca ukrainase si pretekst për të çliruar apokalipsin atomik. “ Gati për të përdorur çdo armë për të mbrojtur Rusinë ,” tha Putin troç. Kjo është arsyeja pse e mërkura e ardhshme mund të jetë dita kur bota përballet me një sulm me bombë atomike. E para pas Hiroshimës dhe Nagasakit. Dhe e mërkura e ardhshme do të jetë vetëm e para nga ditët “të dobishme” për planin e çmendur të shkatërrimit të carit gjakatar. Dhe gjithnjë e më shumë jashtë kontrollit. Lufta, Medvedev ndez përplasjen: “Do të përdorim armë bërthamore, nuk ka kthim prapa” Pas fjalimit të Vladimir Putinit drejtuar kombit, ish-presidenti dhe kryeministri rus Dmitry Medvedev, tani nënk ryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, foli mbi këtë temë në kanalin e tij Telegram: “Rusia do të përdorë çdo armë, përfshirë ato armë bërthamore për të mbrojtur territoret ukrainase që do të aneksohen me referendum. Unë garantoj se mbrojtja e të gjitha territoreve të aneksuara do të rritet ndjeshëm nga forcat e armatosura ruse”. Më pas Medvedev konfirmoi se nga nesër deri më 27 shtator “do të mbahen referendume dhe republikat e Donbasit dhe territoret e tjera do t’i aneksohen Rusisë”. “Kështu që jo vetëm aftësitë mobilizuese, por edhe çdo armë ruse, përfshirë armët bërthamore strategjike dhe armët e bazuara në parime të reja, mund të përdoren për mbrojtjen” e zonave të Ukrainës që do të bëhen pjesë e Rusisë, shkroi Medvedev në mesazhin e tij, në të cilën e komenton vendimet e shpallura nga presidenti rus. Më pas tonet u bënë edhe më të nxehta: «Establishmenti perëndimor, dhe në përgjithësi, të gjithë qytetarët e vendeve të NATO-s duhet të kuptojnë se Rusia ka zgjedhur rrugën e saj. Ju nuk mund të ktheheni. Rusia është në gjendje të arrijë qëllimet në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara shumë më shpejt se sa NATO mund të godasë Krimenë. Idiotët e ndryshëm pensionistë të veshur si gjeneralë nuk kanë nevojë të na trembin duke folur për një sulm të NATO-s në Krime”.

Më të lexuarat