BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x

Bota

"Bota po përballet me një rrezik të madh", shkencëtarët alarmohen pas shpërthimit në Nord Stream

"Bota po përballet me një rrezik të madh",

Shkencëtarët kanë frikë se shpërthimi i metanit nga tubacionet e Nord Stream në Detin Baltik mund të jetë një nga rrjedhjet më të rënda të gazit natyror ndonjëherë dhe mund të paraqesë rreziqe të konsiderueshme klimatike.

Shtrirja e rrjedhjeve është ende e paqartë, por vlerësimet e përafërta nga shkencëtarët, bazuar në vëllimin e gazit që thuhet në një prej tubacioneve, variojnë midis 100,000 dhe 350,000 ton metan.

Jasmin Cooper, një bashkëpunëtore kërkimore në departamentin e inxhinierisë kimike të Kolegjit Imperial në Londër, tha se incidenti shkakton shumë pasiguri.

“Ne e dimë se ka tre shpërthime, por nuk e dimë nëse ka tre vrima në anët e tubit ose sa të mëdha janë çarjet,” tha Cooper. Është e vështirë të dihet se sa po arrin nësipërfaqe. Por është potencialisht qindra mijëra ton metan: një vëllim mjaft i madh pompohet në atmosferë.

Nord Stream 2, i cili kishte për qëllim të rriste rrjedhën e gazit nga Rusia në Gjermani, thuhet se përmbante 300 milion metra kub gaz kur Berlini ndaloi procesin e certifikimit pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën.

“Ka potencialin të jetë një nga rrjedhjet më të mëdha të gazit,” tha Cooper. “Rreziqet klimatike nga rrjedhja e metanit janë mjaft të mëdha. Metani është një gaz i fuqishëm serrë, 30 herë më i fortë se CO 2 gjatë 100 viteve dhe më shumë se 80 herë më i fortë gjatë 20 viteve”, u shpreh ajo.