BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Bota sërish nën alarm, ja çfarë po ndodh në Kinë pas shfaqjes së pneumonisë misterioze që po godet fëmijët, spitalet në kolaps, radhë të frikshme në dhomat e urgjencave

Bota sërish nën alarm, ja çfarë po ndodh në Kinë

Raportet për një rritje të sëmundjeve të ngjashme me pneumoninë që prekin kryesisht fëmijët në Kinën veriore kanë tërhequr edhe një herë vëmendjen e gjithë botës. Hera e fundit që dëgjuam për një shpërthim misterioz të frymëmarrjes që çoi në mbipopullim në spitale ishte fillimi i pandemisë COVID, kështu që nuk është krejtësisht e habitshme që kjo ka shkaktuar njëfarë alarmi. Më 22 nëntor Organizata Botërore e Shëndetësisë kërkoi informacion nga Kina për këtë rritje. Autoritetet shëndetësore kineze që atëherë kanë thënë se shpërthimi është për shkak të një numri patogjenësh të frymëmarrjes. Pra, cilët janë patogjenët që mund të shkaktojnë këtë rritje në sëmundjet e frymëmarrjes? Dhe a duhet të shqetësohemi se ndonjë prej tyre ka potencial pandemik? Këto janë pyetjet që mundojnë botën, por me siguri, edhe një herë, Kina ndonëse i di përgjigjet, do të refuzojë t’i ndajë ato publikisht.

Situata në Kinë

Komisioni i Shëndetit i Kinës, në një konferencë dje, raportoi se grupet e fundit të infeksioneve të frymëmarrjes janë për shkak të një mbivendosjeje të viruseve të zakonshme si gripi, rinovirusi, virusi sincicial i frymëmarrjes ose RSV, adenovirusi dhe bakteret si mycoplasma pneumoniae, të cilat është një shkaktar i zakonshëm i infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes. Prandaj, i njëjti Komision ftoi autoritetet lokale të hapin më shumë klinika kundër etheve dhe të promovojnë vaksinimin tek fëmijët dhe të moshuarit. E gjithë kjo ka ardhur pasi Kina përballet me një rritje të sëmundjeve të frymëmarrjes në dimrin e saj të parë të plotë që nga heqja e kufizimeve të Covid-19. “Duhet të bëhen përpjekje për të rritur hapjen e klinikave dhe zonave të trajtimit, për të zgjatur orët e shërbimit dhe për të rritur furnizimin me ilaçe," tha zëdhënësi Mi Feng, duke këshilluar përdorimin e maskave dhe duke u bërë thirrje autoriteteve lokale të përqëndrohen në parandalimin e përhapjes së sëmundje në vende të mbushura me njerëz si shkolla dhe shtëpi të moshuarish.

Spitalet në kolaps

OBSH-ja u kërkoi autoriteteve kineze javën e kaluar të japin informacion mbi rritjen e mundshme shqetësuese të sëmundjeve të frymëmarrjes dhe pneumonisë tek fëmijët, siç përmendet nga disa raportime të mediave dhe një shërbim global i monitorimit të sëmundjeve infektive. Agjencia e OKB-së më pas raportoi të enjten e kaluar se zyrtarët e Pekinit kishin dhënë të dhënat e kërkuara gjatë një telekonference, e cila tregonte rritjen e pranimeve në spital të fëmijëve për shkak të sëmundjeve, duke përfshirë infeksionet bakteriale, RSV, gripin dhe viruset e ftohjes së zakonshme duke filluar nga tetori.

Ndërsa piku i pacientëve, sipas të dhënave, ka mbingarkuar spitalet e vendit. Situata u përshkrua kështu nga media franceze Le Monde: "Radhë të pafundme në dhomat e urgjencës, pacientë të detyruar të presin  njëri pas tjetrit spital për të marrë mjekim, prindërit ngrenë alarmin në rrjetet sociale". Imazhet që vijnë nga Kina veriore janë një “déja vu” shqetësuese. Por këtë herë, përveç Sars-CoV-2, kanë hyrë në lojë edhe patogjenë të tjerë.

Rreziku nga një pandemi e re

Bruce Thompson, kreu i Shkollës së Shkencave Shëndetësore të Melburnit në Universitetin e Melburnit, tha se “Në këtë fazë, nuk ka asgjë që të sugjerojë se mund të jetë një variant i ri i Covid.  OBSH sugjeroi që njerëzit në Kinë të vaksinohen, të izolohen nëse ndihen të sëmurë, të mbajnë maska ??nëse është e nevojshme dhe të marrin kujdes mjekësor sipas nevojës.

Sakaq, duke shkruar në platformën “The Conversation”, studiuesit australianë nga Universiteti i Uellsit të Ri Jugor vunë në dukje se kërcënimi i viruseve të reja megjithatë po rritej. “Potenciali i pandemisë është më i madhi për viruset që përhapen nga rruga e frymëmarrjes dhe që janë mjaft të rënda për të shkaktuar pneumoni”, thanë ata. "Nuk ka asnjë tregues se situata aktuale në Kinë është një pandemi e re, por ne duhet gjithmonë të identifikojmë dhe t'i kushtojmë vëmendje grupimeve të padiagnostikuara të pneumonisë. Sistemet e paralajmërimit të hershëm na japin mundësinë më të mirë për të parandaluar pandeminë e ardhshme", përfundojnë studiuesit.

 

 

Më të lexuarat