Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Britani, kryeministria distancohet nga komentet e ministrit për Kinën e Rusinë

Postuar: 11/02/2019 - 20:33

Kryeministria e Britanisë duket se është distancuar sonte nga komentet e ministrit të mbrojtjes Gavin Williamson i cili tha se vendi do të tregojë “fuqi reale” kundër Kinës e Rusisë  duke prezantuar nisjen e aeroplanmbajtëes në Detin e Kinë së Jugut.
 
Zëdhënsi i kryeministrisë tha më vonë se aeroplambajtësja nuk do të dislokohet deri në vitin 2021, dhe se itinerari apo vendndodhjet e saj globale do të vendosen nga kryeministrja.
 
I pyetur për komentet e Williamson, zëdhënësi i kryeministrisë tha: ”Në lidhje me Kinën, ne kemi përcaktuar aspektet e shqetësimit si ndërhyrjet kibernetike ndaj Britanisë dhe aleatëve tanë, por Kina është gjithashtu një vend me të cilin kemi një marrëdhënie të fortë e konstruktive”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 22:58

Duke shënuar një fitore të re për të drejtat e grave në Amerikën Latine, Evelyn Hernández, e cila u dënua tre vjet më parë për vrasjen e foshnjës saj në El Salvador, u lirua në një rigjykim të hënën.

Postuar: 19/08/2019 - 22:26

Presidenti rus Vladimir Putin në një kundërpërgjigje të shpejtë e kritike të hënën i tha homologu

Postuar: 19/08/2019 - 22:15

Ndërkohë që Britania e Madhe parashikon që në më pak se 75 ditë të dalë nga Bashkimi Europian, pa

Postuar: 19/08/2019 - 20:19

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun ka humbur jetën pas një aksident

Postuar: 19/08/2019 - 18:40

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha sot homologut të tij rus Vladimir Putin se Moska duhet

Postuar: 19/08/2019 - 18:12

Aktori amerikan Paul Walker, protagonist në filmin me disa seri të “Fast & Furious&rdqu

Postuar: 19/08/2019 - 15:32

Ministri turke e mbrojtjes  ka dënuar sot Sirinë për sulmin ndaj karvanit të saj ushtarak