Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Britania hap dyert për emigrantët, Cameron: Mirëpresim 20 mijë sirianë deri më 2020

Britania hap dyert për emigrantët, Cameron: Mirëpresim 20 mijë sirianë deri më 2020

Postuar: 07/09/2015 - 17:29

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka vendosur sot të presë në vendin tij 20 mijë refugjatë nga Siria.
 
Sipas kryeministrit Cameron, dyert për refugjatët do të jenë të hapura deri në vitin 2020, bë shenjë solidariteti.
 
Ndërkohë, ai ka njoftuar se vendimi i tij është mirëpritur nga kancelarja Angela Merkel dhe Bashkimi Evropian. 
 
"Britania do të pranojë 20 mijë refugjatë nga Siria deri në vitin 2020, në shenjë solidariteti. Angela Merkel dhe BE kanë mirëpritur vendimin e Britanisë", ka deklaruar kryeministri Cameron. 
Ndërsa, më parë kryeministri britanik kishte mohuar në mënyrë kategorike pranimin e refugjatëve në vendin e tij. 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 22:50

Grabitja e shtëpisë së tyre nga katër shqiptarë të armatosur ka lënë ende një ndjesi ankthi tek Alice Campello, e fejuara e Alvaro Moratës.

Postuar: 18/10/2019 - 22:04

Ish-zyrtari i CIAs për anti-terrorizmin Philip Giraldi tashmë opinionit në pension, shkruante d

Postuar: 18/10/2019 - 17:29

Barcelona dhe e gjithë Katalonia verilindore janë bllokuar për shkak të një numri të madh të gr

Postuar: 18/10/2019 - 15:51

Presidenti rus Vladimir Putin mbikëqyri sot lëshimet e raketave balistike kontinentale, të afta

Postuar: 18/10/2019 - 15:20

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën sot gjatë dy shpërthimeve në Afganistan pranë një xhamie

Postuar: 18/10/2019 - 15:14

Forcat meksikane të sigurisë u detyruan të lirojnë një prej djemve të El Chapo-s të kapur disa

Postuar: 18/10/2019 - 11:19

Një luftë e vërtetë me armë zjarri automatike ka shpërthyer në Culiacan, kryeqendra e Shtetit mek