BREAKING NEWS

Mbi 800 të infektuar në 24 orë, MSH informon qytetarët mbi situatën epidemiologjike në vend: 19 pacientë në gjendje të rëndë, ja sa persona kanë humbur jetën

Mbi 800 të infektuar në 24 orë, MSH informon qytetarët mbi
x
BREAKING NEWS

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda
x
BREAKING NEWS

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/ Artan Hoxha flet me emra dhe plas ‘bombën’: Do goditet shumë lartë! SPAK më ka thirrur dhe mua të dëshmojë për këtë dosje!

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/
x
BREAKING NEWS

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë që përfundoi të shoqëruar në polici/ Reagon ‘flakë për flakë’ UKV, sqaron gjithë situatën

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë
x
BREAKING NEWS

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të amerikanëve, Berisha paralajmëron me shkarkimin e kreut të PD, Fieri sfida e radhës

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të
x
BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon ish-kryeministrin se po tenton grusht shteti brenda partisë

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon
x

Bota

Britania jep lajmin e mirë për luftën ndaj koronavirusit

Britania jep lajmin e mirë për luftën ndaj koronavirusit

Kryeministri britanik Boris Johnson ka njoftuar një lajm të mirë. Ai dha vendim për të hequr pasaportat e vaksinave dhe hapat për t'i dhënë fund disa kompetencave emergjente. Ministri i Shëndetësisë Sajid Javid tha se ai nuk parashikonte më shumë bllokime dhe se pasaportat e vaksinave nuk do të futeshin në Angli, pasi qeveria varet nga vaksinat dhe testimet për të mbrojtur publikun.

Qeveria tha gjithashtu se priste që Komiteti i Përbashkët Britanik për Vaksinimin dhe Imunizimin (JCVI) të konfirmonte detajet e një programi nxitës të vaksinimit që do të fillonte këtë muaj. Britania, e cila ka një nga numrat më të lartë zyrtarë të vdekjeve nga COVID-19 në botë, ka parë që numri i rasteve të rritet gjatë muajve të fundit pas lehtësimit të kufizimeve në korrik. Qeverisë iu dhanë kompetenca gjithëpërfshirëse emergjente në Mars 2020 me futjen e Aktit Coronavirus, i cili përfshinte masa për të mbyllur bizneset, për të mbyllur sektorët e ekonomisë dhe të drejtën për të ndaluar njerëzit infektivë.