BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Britania në zi kombëtare, çfarë pritet të ndodhë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth

Britania në zi kombëtare, çfarë pritet të ndodhë

Që nga pasditja e ditës së djeshme, Britania e Madhe e ka ulur flamurin në gjysmështisë në çdo sektor e vend, pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth.

Jasht pallatit Buckingham, dje u mblodhën me mijëra njerëz të cilët të përlotur kënduan spontanisht “God Save the Queen”, kur u publikua lajmi për vdekjen e saj.

“Operacioni Unicorn” për funeralin e Mbretëreshës

Tashmë kanë filluar përgatitjet për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth, sipas protokollit.

Mbretëria e Bashkuar po hyn në një periudhë zie 10-ditore, ndërsa disa krerë shtetesh nxituan t’i japin lamtumirën mbretëreshës.

Për shkak se Mbretëresha Elizabeth vdiq në Skoci, operacioni Unicorn pritet të zbatohet për të transportuar trupin në Londër.

‘Operacioni Unicorn’ është pjesë e ‘Operation London Bridge’, i cili përfshin hapat e ardhshëm, atë që do të vijë pas vdekjes së mbretëreshës më jetëgjatë të Mbretërisë së Bashkuar.

Charles shpallet monark, Liz Truss viziton sot Pallatin Buckingham

Faqja e internetit e familjes mbretërore ndryshoi sfondin e saj në zi në zi. Sot, në orën 10:00 të mëngjesit, mbreti i ri i vendit, deri më tani Princi Charles, do të shpallet zyrtarisht monark i Mbretërisë së Bashkuar nga Këshilli i Fronit.

Tani e tutje ai do të quhet Mbreti Charles III, ndërsa gruaja e tij Camilla Parker Boëles do të mbajë titullin e “bashkëshortes mbretërore”.

Të gjithë burrat e Këshillit gjatë ceremonisë duhet të veshin një kostum mëngjesi me kravata të zeza ose të errëta.

Mbreti i ri më pas pritet t’i drejtojë fjalimin e tij të parë popullit britanik.

Parlamenti do të mblidhet më vonë për të nderuar Mbretëreshën dhe për të miratuar mesazhin e ngushëllimit. Më pas puna e tij do të pezullohet për 10 ditë.

Në orën 15:30 kryeministrja e vendit Liz Truss dhe anëtarët e kabinetit të saj do të shkojnë në Pallatin Buckingham për një takim me mbretin e ri.