BREAKING NEWS

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte përdhunimin nga disa persona, kush është shefi i lartë i Policisë: I kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit të madh Martin Camaj

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte
x

Bota

Britania po merr frymë lirisht prej shifrave të pandemisë, habit studimi për shkallën e infektimit në kryeqytet

Britania po merr frymë lirisht prej shifrave të pandemisë, habit

Autoritetet shëndetësore në Britani kanë njoftuar sot për 338 viktima nga koronavirusi dhe 2615 persona të infektuar.

Sipas një testimi të mbikëqyrur në rreth 1.53 milionë njerëz, 1 në 5 persona në Londër është prekur tashmë nga virusi.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock njoftoi se testimi për antitrupa në popullatë ka sugjeruar që 17 për qind e njerëzve në kryeqytet janë shëruar nga sëmundja, rreth 1.56 milionë njerëz.

Ndërkohë, shkalla në pjesën tjetër të vendit dukej të ishte rreth 5 për qind, e barabartë me 3.3 milionë njerëz.

Detajet e testimit nuk janë zbuluar dhe nuk dihet se në sa teste bazohet vlerësimi. Zyra për Statistikat Kombëtare publikoi më parë të dhëna që vlerësojnë se 0.25% e popullsisë aktualisht është e sëmurë.

Shifrat tregojnë se kanë kaluar dy javë tani qëkur Londra ka diagnostikuar më shumë se 100 raste të COVID-19 brenda një dite, tregojnë statistikat.

Më pak se 100 njerëz janë diagnostikuar me koronavirus çdo ditë në kryeqytet për gati një dy javë nga 7 maji, kur kishte 149 raste të reja. Kjo shënon një rënie mahnitëse nga më shumë se 1000 raste që diagnostikohen çdo ditë në kulmin e shpërthimit.

Në krahasim me 15 majin, data e fundit për të cilën të dhënat janë të besueshme, 52 persona u zbuluan se kishin sëmundje, me gjithë një rritje të dukshme të kapacitetit të testimit gjatë muajit të kaluar.

Më të lexuarat