Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bullgaria akuzon tjetër zyrtar për spiunazh për Rusinë

Postuar: 11/09/2019 - 21:54

Bullgaria ka akuzuar sot ish-deputetin socialit Nikolai Malinov për spiunazh për Rusinë dhe pastrim parash për organizatat ruse.

Një ditë më parë Sofia akuzoi kreun një organizate jo-qeveritare me të njëjtat shkelje.

Prokurori i përgjithshëm Sotir Tsatsarov, tha se Malinov mund të dënohet me 5 -15 vjet burg. Ndërkohë ai është liruar me kusht dhe ashtu si i akuzuari tjetër, i është ndaluar largimi nga vendi.

Malinov akuzohet se ka marra para për kalimin e sekreteve shtetërore te dy organizata ruse. Një prej tyre është ‘Komuniteti i Shqiponjës Dykrenare’, dhe i dyti është ‘Instituti Rus i Studimeve Strategjike’.

Sipas Tsatsarov, informacionet kishin lidhje të drejtpërdrejtë me sigurinë kombëtare të Bullgarisë.

Në lidhje me çështjen autoritetet bullgare kanë vendosur gjithashtu një masë ndalim hyrjeje 10-vjeçare për Leonid Reshetnikov, ish-agjent i inteligjencës ruse i dalë në pension në 2009 në rang gjenerali.

Reshetnikov ka drejtuar Institutin Rus të Studimeve Strategjike në vitet 2009-2017. SHBA thotë se kjo organizatë ka punuar për influencimin e rezultateve të zgjedhjeve amerikane 2016 në favor të Donald Trump.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 22:17

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo obj

Postuar: 19/09/2019 - 21:57

Ish-gjenerali i forcave ajrore ruse Pyotr Deynekin, kritikoi sot gatishmërinë e forcave ajrore

Postuar: 19/09/2019 - 20:04

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta

Postuar: 19/09/2019 - 19:53

Marina ruse tha sot se do të jetë e para që do të pajisë nëndetset e saj me raketa supersonike

Postuar: 19/09/2019 - 19:16

Gjatë 22 shtatorit Irani do të mbajë paradën ushtarake në Gjirin Persik, ku do të marrin pjesë

Postuar: 19/09/2019 - 19:07

Presidenti francez Emmanuel Macron tha së fundmi në një intervistë se protestat e Jelekëve të V

Postuar: 19/09/2019 - 18:44

Diçka misterioze ka ndodhur në hapësirë rreth gjysmë miliardi vjet më parë e cila nisi një nga