Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Cavusoglu: Do ta pushtojmë përsëri Sirinë, SHBA dhe Rusia kanë dështuar

Postuar: 18/11/2019 - 20:07

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusog tha se Ankaraja do të nisë një operacion të ri ushtarak në verilindje të Sirisë nëse zona nuk pastrohet nga ata që ai quan terroristë.
 
Diplomati turk u citua të thoshte se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë dështuar, pasi nuk kanë bërë atë që kërkohej sipas marrëveshjeve që ndaluan një ofensivë turke kundër milicisë kurde në verilindje të Sirisë muajin e kaluar.
 
"SHBA dhe Rusia nuk kanë arritur të ndërmarrin hapat e nevojshëm sipas marrëveshjeve me Ankaranë. Nëse territoret nuk pastrohen nga njësitë kurde, ne do të rifillojmë operacionet, "siguroi Ministri i Jashtëm turk, siç raportohet nga Haberturk dhe Yeni Safak.
 
Chavusolgou theksoi se vendi i tij dëshiron të "heqë qafe kërcënimin terrorist".

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 23:52

Mark Bloomfield kishte pasur një karrierë domethënëse në botën e vullnetarizmit në vendet më të varfra të botës, Indi dhe Afrikë mbi të gjitha, duke qenë për disa kohë edhe asistenti special i Nënë Terezës në vitet e

Postuar: 05/12/2019 - 23:14

Hillary Clinton ishte në një intervistë me Howard Stern të Mërkurën.Dhe biseda u zhvendos në disa

Postuar: 05/12/2019 - 19:49

Franca thuajse ka ndaluar funksionin sot prej grevave masive në sektorin publik dhe privat teks

Postuar: 05/12/2019 - 19:21

Holly Capron 28 vjeç nga Exeter, Devon, u raportua e zhdukur më 25 nëntor.

Postuar: 05/12/2019 - 17:50

Një total prej 1.3 milionë bitcoin me vlerë afro 9 miliardë dollarë u zhvendosën në një orë dit

Postuar: 05/12/2019 - 15:58

Partia e Re në pushtet i bëri kërkesë presidentit Aliyev për shpërndarjen e parlamentit dhe mba

Postuar: 05/12/2019 - 15:46

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka dënuar ata që përdorin fjalën “Islam&rdquo