Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Charlie Hebdo" me karikaturën e profetit Muhamed fitoi 10 mln euro në një ditë

 "Charlie Hebdo" me karikaturën e profetit Muhamed fitoi 10 mln euro në një ditë

Postuar: 16/01/2015 - 08:40

Gazeta satirike franceze “Charlie Hebdo” me karikaturën e profetit Muhamed ka arritur një rekord shitjesh me vlerë prej 8 milionë eurove, e cila e kombinuar me abonimet, donacionet dhe asistenca nga publiku, revistës satirike i ka sjellë plotë 10 milionë euro.
 
Të mërkurën nëpër kioska dhe vende ku shiteshin gazeta, u shfaqën 5 milionë kopje në 16 gjuhë të ndryshme, secila me një çmim prej 3 euro. Gazeta ka fituar 8 milion euro nga shitja dhe fitimet këtë herë janë shumë më të mëdha pasi shtypja dhe distributorët i kanë kryer shërbimet falas.
 
Në dhjetor revista ka luftuar për mbijetesë, pasi kishte një tirazh javor prej rreth 28.000, dhe ka apeluar publikun për donacione.
 
Më shumë se 40 për qind e të ardhurave të revistës, përfitohen nga abonimet, të cilat u rritën në mënyrë drastike nga 7000 deri 120.000.
 
Të gjitha të ardhurat nga shitjet e numrit të kësaj jave do të shkojnë direkt në familjet e viktimave të gazetës “Charlie Hebdo”.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 21:01

Ka ndërruar jetë një nga njerëzit më të pasur në botë. Bëhet fjalë për miliarderin konservator David Koch, i cili ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 79-vjeçare.

Postuar: 23/08/2019 - 18:09

Kryediplomati i Koresë së Veriut quajti sot sekretarin amerikan të shtetit Mike Pompeo, një &ld

Postuar: 23/08/2019 - 17:13

Kina ka njoftuar sot ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë $75 miliardë, në kundërpë

Postuar: 23/08/2019 - 16:59

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi sot ushtrinë të kryejë "reagime simetrike" nda

Postuar: 23/08/2019 - 16:09

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një qytet të Turqisë që ka ngritur në këmbë të gjithë autori

Postuar: 23/08/2019 - 15:23

Të paktën katër njerëz gjetën vdekjen dhe më shumë se 100 të tjerë janë lënduar në goditjet e r

Postuar: 23/08/2019 - 15:19

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka thënë se numri rekord i zjarreve në pyjet në Amazon të B