BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Bota

Cigaret elektronike shkakojnë dëme në shëndet, ky shtet merr vendimin drastik ndaj duhanpirësve

Cigaret elektronike shkakojnë dëme në shëndet, ky shtet merr

Mbretëria e Bashkuar është e vendosur të godasë marketingun e “vapes” në përgjigje të shqetësimeve në rritje për numrin në rritje të të miturve që eksperimentojnë me cigaret elektronike.

Synimi është t’i jepet fund shënjestrimit “të papranueshëm” të të miturve. Qeveria planifikon të mbyllë një boshllëk që lejon dyqanet në Angli të ofrojnë mostra falas të avullit për fëmijët.

Do të ketë një rishikim gjithëpërfshirës të rregulloreve që lidhen me shitjen e produkteve të ashtuquajtura “pa nikotinë” për ata nën moshën 18 vjeç.

Do të ketë gjithashtu një rivlerësim të rregulloreve që lidhen me gjobat e vendosura ndaj dyqaneve që u shesin ilegalisht vapa fëmijëve.

Masat janë pjesë e përpjekjeve të qeverisë për të adresuar tendencën shqetësuese të përdorimit të cigareve elektronike për të miturit dhe për të siguruar mbrojtjen e fëmijëve dhe të rinjve nga efektet e dëmshme të mundshme të avullit.

“Jam thellësisht i shqetësuar për rritjen e mprehtë të fëmijëve që avullojnë dhe jam i tronditur nga raportet e avujve të paligjshëm që përmbajnë plumb që hyjnë në duart e fëmijëve të shkollës”, tha kryeministri Rishi Sunak në një deklaratë.

“Skuadra jonë e re e zbatimit të avullit të paligjshëm, e mbështetur nga 3 milionë £ (3,7 milionë dollarë) – është në këtë çështje, por është e qartë se ka më shumë për të bërë”, tha ai.

Ndërkohë, Partia e Punës ka kritikuar reagimin e qeverisë, duke e konsideruar atë vetëm një hap të vogël përpara dhe ka kërkuar që të merren masa të menjëhershme dhe vendimtare.

Shifrat e fundit për vitin 2021 tregojnë se 9% e fëmijëve 11 deri në 15 vjeç përdornin cigare elektronike. Kjo është rritur nga 6% në 2018.

 

Më të lexuarat