Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çka dihet mbi shpërthimin misterioz të raketës ruse

Postuar: 12/08/2019 - 19:01

Të paktën pesë ekspertë bërthamore janë vrarë katër ditë më parë në një shpërthim misterioz gjatë testimeve të motorit të një rakete, në bazën detit verior të Rusisë.
 
 Zyrtarët kanë lëshuar informacione të pakta mbi shpërthimin e të enjtes, i cili ka shkaktuar rritje të rrezatimit atomik në zonat e banuara pranë vendngjarjes.
 
Ekspertë bërthamorë amerikanë thonë se shpërthimi ndodhi gjatë testimeve të një rakete me motor bërthamor, karburanti i të cilës morti flakë dhe shpërtheu duke hedhur disa njerëz në Detin e Bardhë të veriut.
 
Zyrtarët thonë se niveli i radiacionit u rrit papritur në qytezën e Severodvinsk pa raportuar se sa.
 
Autoritetet thanë se incidenti kishte bërë që të mbyllet një pjesë e gjirit të Detit të Bardhë.
 
Përfshirja e punonjësve atomikë u konfirmua në fundjavë nga agjencia bërthamore ruse Rosatom, e cila tha se përveç pesë viktimave, tre të tjerë ishin shtruar në spital.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 21:51

Një djalë 13-vjeç u gjet i varur në shtëpinë e tij në SHBA, pasi zbuloi se vajza që ai pëlqente kishte të dashur.

Postuar: 20/08/2019 - 20:49

Një burrë nga Karolina e Veriut akuzohet se ka mbajtur një grua 24-vjeçare dhe foshnjën e saj në

Postuar: 20/08/2019 - 19:17

Një baba ka tentuar të hedhë vajzën e tij 5 muajshe nga dritarja.

Postuar: 20/08/2019 - 18:48

Çdo ditë e më tepër mediat botërore po flasin për një dëshirë të papërmbajtshme të Donald Trump p

Postuar: 20/08/2019 - 18:07

Një ngjarje e rëndë ka tronditur pasditen e sotme Greqinë pasi mediat vendase raportojnë se një h

Postuar: 20/08/2019 - 17:50

Komisioni Europian shprehu sot keqardhje që kryeministri britanik, Boris Johnson nuk kishte propo

Postuar: 20/08/2019 - 17:03

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-min