BREAKING NEWS

Ndryshojnë masat anticovid! Zbulohet vendimi më i ri i Komitetit të Ekspertëve: Duke nisur nga nesër do të...

Ndryshojnë masat anticovid! Zbulohet vendimi më i ri i Komitetit
x

Bota

CNN jep lajmin: Kina miraton tre ilaçe popullore për kurimin e COVID-19

CNN jep lajmin: Kina miraton tre ilaçe popullore për kurimin e

Kina ka miratuar tre ilaçe popullore për kurimin e COVID-19. Lajmi është bërë i ditur nga Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Kjo e fundit përdori një procedurë të posaçme miratimi për tre produktet, të cilat sipas tyre “ofrojnë mundësi shumë të mira për trajtimin e të sëmurëve me COVID”. Produktet bimore, besohet se e kanë origjinën nga “recetat e lashta kineze”. Ata i janë nënshtruar sipas mediave një testi të specializuar dhe janë konsideruar efikase ndaj koronavirusit. Kritikë të shumtë në Kinë, pretendojnë se nuk ka argumente të forta, për efikasitetin e këtyre trajtimeve popullore.

“Mjekësia tradicionale është një thesar i civilizimit kinez që mishëron mençurinë e kombit dhe njerëzve të tij”, është shprehur presidenti kinez Xi Jinping, në një deklaratë për mediat.

Dhjetëra mijëra pacientë të infektuar me COVID-19 në Kinë, janë trajtuar me ilaçe bimore, krahas barnave farmaceutike të licencuara për trajtimin e sëmundjes së rrezikshme./CNN