BREAKING NEWS

Listat e hapura/ Kryeministri Rama del live dhe jep qëndrimin e PS (VIDEO)

Listat e hapura/ Kryeministri Rama del live dhe jep qëndrimin e PS (VIDEO)
x

Bota

“Covid është zhdukur prej 3 muajsh”, deklarata e mjekut që tronditi Italinë dhe shkaktoi polemika të shumta: Unë jam i befasuar!

“Covid është zhdukur prej 3 muajsh”, deklarata e mjekut

Kreu i San Raffaele i Milan Alberto Zangrillo, drejtori i kujdesit intensiv, është i bindur se Covid-19 nuk ekziston më dhe është zhdukur prej gati 3 muajsh.

Deklarata e tij ndezi menjëherë polemika midis ekspertëve, me shprehje hutimi dhe dënimi sidomos nga shkencëtarët që janë pjesë e komitetit shkencor teknik ne Itali.

E gjitha filloi gjatë transmetimit “Mezz’ora” në Raitre, kur mjeku i njohur foli për vëzhgimet mbi situatën e rajonit të Lombardisë. Zangrillo tha: “Unë me të vërtetë qesh. Sot është 31 maj dhe rreth një muaj më parë kemi dëgjuar epidemiologë të thonë se kane shumë frikë nga një valë e re për fundin e muajit / fillimit të qershorit dhe kush e di se sa njësi të kujdesit intensiv do të duehshin per kete emergjence te re. Në realitet, virusi praktikisht nuk ekziston më nga pikëpamja klinike “.

“Kjo – shtoi ai – mbeshtetet nga shume studime ne Itali dhe Amerike. Tamponët e kryer në 10 ditët e fundit kanë një ngarkesë virale nga pikëpamja sasiore absolutisht te parendesishme, në krahasim me ato të kryera tek pacientët e një muaji, dy muaj më parë. Ne nuk mund të vazhdojmë të tërheqim vëmendjen, edhe në një mënyrë qesharake, duke i dhënë fjalën jo eksperteve, jo virologëve të vërtetë, por atyre që e quajnë veten profesorë: virusi nga këndvështrimi klinik nuk ekziston më “. Lucia Annunziata, prezantuese e transmetimit, u përgjigj: “Kjo që ju thoni është një gjë shumë e fortë, Profesor”. Replika e Zangrillos: “Unë e firmos ate qe thashe”.

Polemikat me Zangrillon nuk vonuan. Pneumologu Luca Richeldi, anëtar i Komitetit Teknik Shkencor italian, ju përgjigj menjehere fjalëve të Zangrillo: “Virusi ende qarkullon dhe është e gabuar të jepni mesazhe mashtruese që nuk ftojnë kujdes. Padyshim që është e vërtetë dhe siguruese që presioni ndaj spitaleve është ulur në mënyrë drastike. Sidoqoftë, nuk duhet të harrohet – vëren ai – se kjo është rezultat i masave po aq drastike për të përmirësuar qarkullimin viral të miratuar në vendin tonë ”

Drejtori i Institutit Kombëtar Spallanzani për Sëmundjet Infektive të Romës, Giuseppe Ippolito, është në të njëjtën gjatesi vale: për momentin “nuk ka asnjë provë shkencore të publikuar ose studim që tregon se koronavirusi i ri SarsCov2 ka ndryshuar. Për fat të mirë në Itali – vëren ai – ne tani më pak raste serioze dhe kjo tregon se masat e kontrollit të miratuara janë shlyer “.

Franco Locatelli, presidenti i Këshillit të Lartë të Shëndetit, thote se nuk eshte aspak dakord me Zangrilon. “Unë mund të shpreh vetëm befasi të madhe dhe hutim të plotë për deklaratat e bëra nga profesori Zangrillo, me fraza të tilla si” virusi nuk ekziston më klinikisht “dhe se” terrorizimi kombetar ne lidhje me pandemine është diçka për të cilën dikush duhet të marrë përgjegjësi “. Vetëm shikoni në numri i rasteve të reja të pozitivitetit SARS-CoV-2 të cilat konfirmohen çdo ditë për të demonstruar qarkullimin e vazhdueshëm të koronavirusit të ri në Itali “, tha Locatelli.