BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x
BREAKING NEWS

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve, jepini fund rrjepjes

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë
x
BREAKING NEWS

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës së krimit, edhe SHISH ngrihet në këmbë në kërkim të Ervis Martinajt! Kontrollohen bazat në 5 qytete, ja çfarë po tentohet përmes qelizave telefonike

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë në Uashington, ambasada amerikane del me njoftimin urgjent: Ka udhëhequr hetimet dhe ndjekjet penale të nivelit të lartë për korrupsionin publik

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë
x
BREAKING NEWS

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/ “Zbërthehet” Floresha Rasha dhe flet me emra konkret, tregon se si rekrutohen shqiptarët dhe kush është i përfshirë: Na jepnin ...

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/
x

Bota

COVID-i në Korenë e Veriut, Kim Jong Un gjen fajtorin: Virusi e solli ky shteti, erdhi me balona nga ajri

COVID-i në Korenë e Veriut, Kim Jong Un gjen fajtorin: Virusi e solli

Ai e kishte mohuar ekzistencën e Covid deri në prill, por tani në Korenë e Veriut janë rreth 5 milionë njerëz të infektuar.

Për presidentin Kim Jong-un, fajin e kanë balonat që sipas tij vijnë nga Seuli. Kjo është teoria e mbështetur nga agjencia qeveritare KCNA, sipas së cilës virusi mbërriti në vend për shkak të fletëpalosjeve kundër propagandës të bartura nga balonat e lëshuara nga aktivistët e Koresë së Jugut.

Agjencia citon një hetim të nisur pas infektimit të një ushtari 18-vjeçar dhe një djali 5-vjeçar, të cilët do të ishin “rastet e para të etheve” për shkak të kontaktit me “objekte aliene”, pra tullumbace dhe fletushka.

Zona e “epidemisë së parë malinje” është ajo e Iphorit, në provincën e Gangëon. Sipas qeverisë, virusi mbërriti në Phenian në mes të prillit përmes njerëzve nga ajo zonë.

Rezultatet e hetimit, të publikuara dje nga Qendra Shtetërore për Parandalimin e Epidemisë dhe Emergjencave, tashmë ishin dorëzuar dhe miratuar nga Komiteti Qendror i Partisë, me miratimin e liderit Kim Jong-un.

“Komiteti gjithashtu urdhëroi lëshimin e udhëzimeve emergjente” për mbikëqyrjen e “objekteve të huaja të bartura nga era ose fenomene të tjera klimatike dhe nga balona në zonat përgjatë kufirit”, njoftoi KCNA.

Fletëpalosjet kanë qenë një burim tensioni midis dy Koreve, me shtetin komunist që i bën thirrje qeverisë në Seul të marrë masa më të ashpra për të ndaluar “fushatën e shpifjes”, duke kërcënuar me një përgjigje ushtarake.

Ndërkohë, Seuli zyrtar ka hedhur poshtë pretendimet nga Veriu, duke vënë në dukje se nuk ka mundësi që shpërthimi i koronavirusit të jetë i lidhur “me këto materiale nga Jugu”.

 

Më të lexuarat