Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

DASH kundërshton shkarkimin e Tillerson nga Trump

DASH kundërshton shkarkimin e Tillerson nga Trump

Postuar: 14/03/2018 - 15:18

Donald Trump dhe Departamenti i Shtetit duket se janë në “luftë të hapur” mes tyre, një ditë pas shkarkimit të Rex Tillerson nga detyra e Sekretarit të Shtetit. Gazetari i Associated Press Josh Lederman, i cili mbulon aktivitetet e Tillerson dhe e shoqëroi në udhëtimin e tij zyrtar në Afrikë, tha se ditën e nisjes së këtij turi, çdo gjë dukej në rregull.
 
Fakti se Tillerson udhëtonte drejt Afrikës në emër të presidentit Trump dhe u shkarkua vetëm pak orë pas kthimit përmes një postimi në Twitter, ishte diçka e papritur. Ndaj gazetari Lederman thotë se tashmë DASH dhe presidenti Trump janë në një revoltë lidhur me çështjen se kush e ka shkarkuar Tillerson dhe kur është marrë vendimi.
 
65-vjeçari, ish-shef i kompanisë së naftës Exxon Mobil, do të qëndrojë në krye të Departamentit të Shtetit deri në fund të marsit dhe nëse Senati aprovon ndryshimin, drejtori i CIA-s Mike Pompeo do të marrë vendin e tij. Kjo lëvizje nënkupton një zhvendosje madhore në politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara dhe gazetari Lederman veçon politikën ndaj Iranit si qëndrimin që do të pësojë ndryshimin më të madh.
 
Nisur nga përvoja e tij e gjatë në biznes dhe qëndrimet e mbajtura në rolin e diplomatit më të lartë amerikan, Rex Tillerson nuk përshkruhet si Sekretari i zakonshëm i Shtetit. Gazetari Josh Lederman thotë se arsyeja për shkarkimin e 65-vjeçarit nuk qëndron tek kjo veçori e tij, por në faktin se Tillerson përpiqej ta nxiste presidentin Trump të ndërmerrte politika të cilat jo gjithnjë ai dëshironte t’i ndiqte.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 21:45

10 persona humbën tragjikisht jetën këtë të premte, pasi një avion i vogël përfundoi në një shtëpi në Filipine, duke shuar një familje të tërë, teksa këta të fundit po drekonin.

Avioni 6 vendësh, Piper PA-23 u rrëzua në Plaridel, pranë kryeqytetit Manila, pak kohë pasi ishte ngritur në ajër.

Postuar: 17/03/2018 - 21:16

Rreth tri orë përpjekje në det të hapur u janë dashur disa peshkatarëve për të neutralizuar një peshkaqen që u kishte mbetur në rrjeta, gjatësia e të cilit ishte rreth 3 metra d

Ambasadori rus: Britania po i fsheh informacionet rreth Skripalit

Postuar: 17/03/2018 - 15:52

Ambasadori rus në Londër, Aleksandër Jakovenko tha sot se ka marrë një shkresë diplomatike, ku deklarohet se ish-spiuni Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia, janë në gjendje k

Postuar: 17/03/2018 - 09:58

Rriten tensionet midis Rusisë dhe Britanisë së madhe.

Postuar: 17/03/2018 - 07:48

Krerët e shtetit të Maqedonisë kanë shtuar dje presionin ndaj presidentit të vendit Gjeorgje Ivanov për dekretimin e ligjit të përdorimit të gjuhëve, i cili tha në një prononcim

Postuar: 16/03/2018 - 22:22

Pas dorëheqjes së kryeministrit të Sllovakisë Robert Fico, pas vrasjes së gazetarit investigativ dhe të dashurës së tij, Sllovakia nuk po gjen ende qetësi.

Postuar: 16/03/2018 - 20:08

Dy gra janë lënduar nga shtëna pistolete në Romë këtë pasdite, në rrugën "Ozanam".