BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Bota

Deklarata e çuditshme e kryebashkiakut: Duhet të paguani shpenzimet e funeralit, nëse...

Deklarata e çuditshme e kryebashkiakut: Duhet të paguani shpenzimet

Një kryebashkiak francez ka bërë një deklaratë të çuditshme, duke bërë të ditur se kushtet në Mont Blanc tani janë aq të rrezikshme sa që alpinistët duhet të paguajnë një vlerë prej 15,000 € për të mbuluar shpenzimet e shpëtimit dhe funeralin.

Kryebashkiaku Jean-Marc Peillex tha se kostoja mesatare e një shpëtimi në mal ishte 10,000 € dhe kostot e funeralit ishin 5,000 €. “Është e papranueshme që taksapaguesi francez të mbulojë këto shpenzime”, u shpreh ai në një deklaratë për shtyp.

Deklarata e tij në faqen zyrtare të fshatit Saint-Gervais vuri në dukje se udhërrëfyesit malorë tani po refuzonin të merrnin alpinistët.

Ai i tha BBC-së “Doja t’i bëja njerëzit të reagonin, të kuptonin se sot është shumë e rrezikshme, pothuajse vetëvrasëse të ngjitesh”.

Sakaq, kryebashkiaku nuk ka nxjerrë ende një vendim ligjor për vlerën e propozuar, por ka fuqinë për ta imponuar atë, tha ai për BBC. “Nëse dikush mendon se është e paligjshme, ai mund të shkojë në gjykatë për ta kundërshtuar atë,” shtoi ai.

Mungesa e borës së dimrit dhe vapa e jashtëzakonshme e kësaj vere kanë destabilizuar shkëmbinjtë dhe kanë bërë më të vështirë kalimin e çarjeve. Nxehtësia, që i atribuohet ndryshimeve klimatike, ka rritur gjithashtu rrezikun e ortekëve në Alpe, pasi akullnajat shkrihen.